Storytelling w bibliotece

"Uważam, że oferowana współcześnie metodyka storytellingu zawiera w sobie jednocześnie potencjał tradycji oraz energię innowacyjności niezbędne do efektywnej realizacji zadań stawianych przed edukacją czytelniczą i medialną."
 
Mariusz Malinowski, autor publikacji "Gwarna Biblioteka. Zajęcia czytelnicze wspomagane storytellingiem"  przedstawia teoretyczne konteksty i prezentuje konkretne propozycje metodyczne pozwalające prowadzić atrakcyjne zajęcia w bibliotekach z wykorzystaniem storytellingu.  Publikacja przeznaczona jest szczególnie dla osób zainteresowanych promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale z powodzeniem można ją również wykorzystać do wzbogacenia własnego warsztatu pracy z osobami dorosłymi. 
 
"Edukacyjny nurt storytellingu podkreśla siłę, moc oraz pierwotny charakter ustnego przekazu wiedzy, który sugestywnie i głęboko zapada w umysły i pamięć odbiorców."
 
Szeroko rozumiany storytelling przeżywa dzisiaj renesans, dzięki czemu zwrócono uwagę na fundamentalną rolę słowa mówionego. Autor udowadnia, że storytelling można wykorzystać jako motywator i zachętę do czytania. Wstępem do storytellingu mogą być rozmowy czytelnicze, które mogą przyjąć formę wspólnego omawiania lektur. Ważne jest, by za pomocą snucia opowieści zachęcać dzieci i młodzież do kontaktu z książką. 

"(...) storytelling w sensie snucia opowieści jest dla nas, ludzi, naturalnym sposobem przekazywania informacji, budowania relacji osobistego kontaktu, a także środkiem wymiany doświadczeń."
 
Kontakt z drugim człowiekiem w storytellingu pozwala nam wzajemnie się poznać i zrozumieć. Historie, zarówno te osobiste, jak i publiczne, wzbudzają emocje i kształtują umiejętność słuchania. Storytelling jako metoda edukacyjna wpływa na skupianie uwagi, ćwiczenie pamięci i uwrażliwia na językową wartość przekazu. Storytelling można również wykorzystać do oddziaływań terapeutycznych. 
 
 "Gwarna Biblioteka to takie "zogniskowanie wokół książki", które wyzwala i kreuje sytuacje "wokół" sztuki czytania poprzez snucie opowieści, opowiadanie historii, rozmowy i debaty czytelnicze."

Autor przedstawia w swojej publikacji zestaw wybranych środków dydaktycznych, które można wykorzystać podczas zajęć czytelniczych. Wymienia między innymi: obrazkowy teatrzyk kamishibai, dywany opowieści, kości opowieści Story Cubes, planszowe gry narracyjne czy zabawę w pocztę czytelniczą. Osobny rozdział poświęcony jest zajęciom czytelniczym wspomaganym interaktywną książką eksperymentalną. Każdy, kto w swojej placówce chciałby wprowadzić elementy storytellingu do zajęć edukacyjnych, to z pewnością powinien skorzystać z tego poradnika. Znajdzie mnóstwo pomysłów i cennych wskazówek przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zachęcam do lektury!

Publikacja jest do bezpłatnego pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji
 
 

Komentarze