Nie zaczęło się od ciebie
Publikacja "Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces" to efekt ponad dwudziestu lat pracy autora nad rodzinną traumą. Mark Wolynn, jako psychoteraputa, pracował z osobami cierpiącymi na depresję, stany lękowe, choroby przewlekłe, obsesje i różnorodne zaburzenia. Przez lata praktyki przekonał się, że przyczyn tych problemów należy szukać nie tylko we własnej historii, lecz również w historiach rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, to nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy już nie żyje, to w jej potomkach mogą nadal żyć wspomnienia, które domagają się uwolnienia.
"Tragedie o różnym charakterze i intensywności - takie jak opuszczenie, samobójstwo, wojna, wczesna śmierć dziecka, rodzica czy rodzeństwa - mogą wywołać fale szoku i niepokoju przenoszące się z pokolenia na pokolenie. Najnowsze odkrycia biologii komórkowej, neurobiologii, epigenetyki i psychologii rozwojowej dowodzą potrzeby sięgania trzy pokolenia wstecz, żeby zrozumieć mechanizmy rządzące powtarzającymi się traumami i cierpieniem."
Ciało pamięta. Przeżycia naszych przodków są zapisane w nas. Dziedziczmy nie tylko takie cechy jak kolor oczu, włosów, budowę ciała, choroby ale również doświadczenie uczuć i odczuć. Wszystko, czego doświadczyli nasi przodkowie może być dla nas dziedzictwem. Kiedy poznamy i zrozumiemy historię własnej rodziny, będziemy mogli lepiej poznać i zrozumieć samych siebie. To pozwoli nam w pełni wykorzystać nasze możliwości i nasz potencjał. A to może stać się źródłem siły i odporności psychicznej, które przekażemy kolejnym pokoleniom.
"Dzisiaj, kiedy dużo lepiej rozumiemy ludzki genom, naukowcy odkryli, że chromosomalne DNA - odpowiedzialne za przekazywanie cech fizycznych, takich jak kolor włosów, oczu czy skóry - stanowi zaledwie dwa procent naszego DNA. Pozostałe 98 procent składa się z tak zwanego niekodującego DNA i jest odpowiedzialne za wiele cech emocjonalnych, behawioralnych i osobowościowych, które dziedziczymy."
Wszyscy jesteśmy potomkami pokolenia wojennego. Niezależnie czy nasi dziadkowie i pradziadkowie jeszcze żyją, to, czego doświadczyli, zapisało się w naszym DNA. Książka "Nie zaczęło się od ciebie" udowadnia, że spuścizna naszych przodków ma bardzo szeroki zakres. Naukowcy, terapeuci i psychologowie są zgodni, że traumy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego też wiedza o swoich bliskich jest kluczowa. Poznanie historii swoich dziadków i pradziadków pomoże nam wiele zrozumieć. Dziedziczymy bowiem sposób przeżywania i radzenia sobie ze stresem. Autor w swojej publikacji podaje wiele przykładów z własnej praktyki terapeutycznej, powołuje się na szereg badań i prac naukowych w tym zakresie. Wskazuje nam również ścieżki poszukiwań, stawia pytania, na które każdy z nas powinien poszukać odpowiedzi wśród rodzinnych pamiątek, zdjęć, zapisków czy ustnych opowieści.
"W tej książce przestawiłem nowy sposób słuchania, który oświetla ciemne korytarze przeszłości. Ucząc się czytać mapę naszego wewnętrznego języka, możemy oddzielić to, co należy do nas, od tego, co wyrasta z traumatycznego wydarzenia, które miało miejsce w historii rodziny. Gdy ujawnimy ich początek, stare wzorce zostają przełamane i mogą się przed nami otworzyć nowe drogi i możliwości."
O wspólnej świadomości rodziny pisał również Bert Hellinger, który twierdził, że traumy mogą odcisnąć piętno na całym systemie rodzinnym w kolejnych pokoleniach. Specjalistką w zakresie psychogenealogii jest natomiast - Anne Ancelin Schutzenberger - profesor psychologii i psychoterapeutka o międzynarodowej renomie. Jej książki "Psychogenealogia w praktyce" i "Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny" są najlepszymi lekturami, jakie do tej pory czytałam. Na naszym rodzimym rynku wydawniczym, możecie znaleźć książkę Katarzyny Drogi pt. "Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?", którą również gorąco polecam. Jeśli Was interesuje ta tematyka, zapraszam do materiałów zgromadzonych w poście edukacja genealogiczna.
"To co nieświadome jest uparte, powtarza się i potrafi wyważyć drzwi, żeby zostało usłyszane."
Annie Rogers
Komentarze
Prześlij komentarz