Fascynująca psychogenealogia

Anne Ancelin Schutzenberger - profesor psychologii i psychoterapeutka o międzynarodowej renomie stworzyła termin "psychogenealogia" w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Termin ten odnosi się do genealogii w kontekście badań psychologicznych i odzwierciedla czym są więzy rodzinne i przekaz międzypokoleniowy. Osobiście jestem pasjonatką tej tematyki, a książki Anne Ancelin Schutzenberger pt. "Psychogenealogia w praktyce" i "Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny" są najlepszymi lekturami, jakie do tej pory czytałam. Co dziedziczymy po przodkach? Jak znaczący jest przekaz transgeneracyjny i intergeneracyny? Jak ważne jest by znać historię swojej rodziny - na te pytania odpowiada autorka w swoich publikacjach. 

"Urazy, cierpienie, ból, dramaty, nieuleczone traumy, nieodbyte żałoby, "złe śmierci", "złe choroby", tajemnice osobiste lub rodzinne, to, co niedokończone, czasem od wielu wieków, niezałatwione od wielu pokoleń, wszystko to może zostać przekazane i głęboko, a czasem w rozmaity sposób tragicznie naznaczyć kolejne pokolenia"
 
Prezentowane książki są owocem wieloletnich badań i praktyki psychoterapeutycznej autorki. Anne Ancelin Schutzenberger zdobyła wszechstronne wykształcenie w zakresie psychologii, prawa, nauk ekonomicznych, historii, antropologii i statystyki. Przez wiele lat byłe nauczycielem akademickim, pracowała jako ekspertka i superwizorka w dziedzinie nauk humanistycznych przy ONZ. Całą zdobytą wiedzę i doświadczenie zawodowe wykorzystała w swoich publikacjach na temat psychogenealogii. 
 
Autorka dużą uwagę skupia na przekazie transgeneracyjnym i intergeneracyjnym. Z tym pierwszym zagadnieniem wiąże się wszystko to, co jest trzymane w tajemnicy, ukryte, niewypowiedziane, niepoznane, tak zwane "niedokończone zdanie" trwające wiele pokoleń często odległych od siebie w czasie. Przekaz intergeneracyjny odbywa się między pokoleniami, które się znają, pozostają ze sobą w kontakcie i przekazują sobie w sposób świadomy, słowny informacje. To nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. 
 
Psychogenealogia zajmuje się różnymi przekazami, w tym tajemnicami rodzinnymi. W wielu rodzinach mamy do czynienia również z tzw. "syndromem rocznicy", który polega na powtórzeniach istotnych zdarzeń, zarówno szczęśliwych, jak i tragicznych. 
 
"Syndrom rocznicy może być związany z wydarzeniami z życia osobistego lub rodzinnego, z różnymi problemami poprzednich pokoleń (...). Syndrom rocznicy może się również manifestować w sposób pozytywny, poprzez powtarzające się szczęśliwe, ważne wydarzenia, które wyryły się złotymi zgłoskami w księdze pamięci danej rodziny."  
 
Wszystko, co wiemy o naszych przodkach może okazać się istotne, wszystko to bowiem łączy się z nami w sposób nierozerwalny, lecz często nieświadomy. To, co nie zostało wypowiedziane, wyraża się przez odczucia cielesne, mowę ciała czy poprzez choroby jakich doświadczamy. Kluczem do odkrycia przekazu transgeneracyjnego jest stworzenie geneosocjogramu. Geneosocjogram to narzędzie psychologiczne, które opiera się na danych genealogicznych, ale uzupełnione jest o ważne wydarzenia z życia rodziny. Takie wydarzenia z życia przodków, które mogły mieć wpływ na kolejne pokolenia. Przydatne może być również określenie tzw. "atomu społecznego" danej osoby, w skład którego wchodzą wszystkie ważne osoby, związane z daną postacią. Rozszerzamy wówczas krąg poza rodzinę, mogą tu się znaleźć przyjaciele, koledzy z pracy, znajomi, nauczyciele itp. Autorka podaje w swoich książkach wiele przykładów z własnej praktyki. Poznajemy niesamowite historie, prezentujące losy ludzkie uwikłane w nić zależności rodzinnych. To przywoływanie przeszłości jest fascynującym doświadczeniem, często inspirującym i oczyszczającym dla danej osoby.
 
Książki Anne Ancelin Schutzenberger czyta się jednym tchem. Pisane są bardzo przystępnym językiem. Na każdej stronie mamy przypisy, odniesienia do innych badaczy tego tematu oraz do literatury. Z obu tych publikacji wysnuwa się jeden zasadniczy wniosek: jeśli wciąż mamy przy sobie nasze babcie, dziadków, dalszych krewnych lub osoby, które ich znały, to pytajmy o wszystko, póki, jest to możliwe. Spróbujmy dowiedzieć się o nich jak najwięcej, bo to tak naprawdę wiedza również o nas samych. Zróbmy to również dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci i wnuków. 

"Opisać, znaczy ocalić"
Jean-François Deniau
 
Gorąco zachęcam do sięgnięcia po te wyjątkowe publikacje, naprawdę warto!
Więcej informacji na temat 👉 PSYCHOGENEALOGII

Komentarze