Sekrety przodków


Tematyka psychogenaologii, psychologii systemowej, pamięci genetycznej i przekazu transgeneracyjnego interesuje mnie od dłuższego czasu. Czym zajmuje się psychogenaologia? To dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem życia naszych przodków. Badanie to dotyczy różnych zależności występujących w rodzinach, na przykład powtarzające się daty, imiona, ważne wydarzenia, wzajemne więzi emocjonalne, choroby, a także rodzinne tajemnice.  
 
Psychogenaologia mówi też o tym, że najbardziej na nas wpływa to , co ukryte, nieświadome. Każdy z nas ma swoją rodzinną historię. Przeszłość naszych przodków, ich decyzje, zachowania, dążenia, to wszystko nas określa, nie tylko na poziomie genetycznym, ale także w postaci wzorców emocjonalnych i psychicznych. To pewien przekaz, który nosimy w sobie. Poznanie historii własnej rodziny pozwala nam zrozumieć siebie samych, nasze życie i nasze wybory. Ten właśnie temat porusza Katarzyna Droga - dziennikarka, polonistka, teoretyk literatury i autorka książek, w swojej publikacji pt. "Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?"O co chodzi z tą prababką? 
 
To Maryla, autentyczna postać z rodziny Katarzyny Drogi. Jej osobiste przeżycia i ich silny wpływ na dalsze pokolenia są przyczynkiem do rozważań nad ukrytym przekazem rodzinnym. Przekaz ten związany z dziedziną nauki zwaną neuroepigenetyką, która bada neuroprzekaźniki i potwierdza istnienie pamięci komórkowej. To zaś w pewnym stopniu tłumaczy nam dziedziczone po naszych przodkach, nie tylko podobieństwo fizyczne, ale też stany emocjonalne i psychiczne. Psychologia systemowa badająca rodziny ukazuje nam powtarzalność wzorców postępowania w kolejnych pokoleniach. 
 
Katarzyna Droga opowiadając nam historię swojej rodziny oraz poszczególnych jej członków pokazuje nam, że pozornie oddalone od siebie pokolenia łączy silna więź, że powtarzają się w nich podobne fabuły, dramaty czy przekonania. Żeby zanurzyć się w historii własnej rodziny dobrze jest zacząć od sporządzenia geneosocjogramu - rysunku drzewa genealogicznego rodziny. Do każdego członka rodziny można dopisać komentarz, ważne daty, zdjęcia i umieścić tam też siebie. To pozwoli nam spojrzeć na  rodzinę jako system. Na koniec posłużę się cytatem z książki:
" Ta książka powstała,  by pomóc w stworzeniu obrazu własnej rodziny, zainspirować do refleksji nad tym, jak to w rodzinach bywa i jak interpretują to terapeuci różnych nurtów. Może przyniesie odpowiedzi na pytania stawiane sobie od lat? Jeśli będzie po prostu podróżą w przeszłość, wspomnieniem pokoleń, które odeszły, spełni swój cel. A jeśli okaże się przede wszystkim spotkaniem ze sobą? Znakomicie. To bardzo ważne spotkanie, być może najważniejsze w całym życiu."

Komentarze