Pamiętnik Rutki Laskier
Rutka Laskier to jedna z najbardziej poruszających postaci związanych z Holokaustem. Młoda polska Żydówka z Będzina, mimo krótkiego życia, pozostawiła po sobie niezwykle cenne świadectwo tamtych czasów – intymny pamiętnik, który stał się jednym z najmocniejszych głosów ofiar Zagłady. Rutka urodziła się 12 czerwca 1929 roku w Krakowie. Jej rodzina należała do zamożnej, zasymilowanej społeczności żydowskiej. Z początkiem lat 30. XX wieku Laskerowie przenieśli się do Będzina. 3 sierpnia 1937 urodził się brat Rutki - Joachim (nazywany przez domowników Heniusiem). W 1939 roku Będzin znalazł się pod niemiecką okupacją. Po utworzeniu getta w Będzinie w maju 1942 w dzielnicy Warpie (Kamionka), rodzina Laskierów została tam przesiedlona do domu przy ul. 1 Maja 13. Podczas okupacji, Rutka zaczęła prowadzić pamiętnik. Na jego kartach opisywała codzienne życie w getcie, swoje lęki, nadzieje, a także marzenia. Pamiętnik prowadzony jest z krótkimi przerwami od 19 stycznia do 24 kwietnia 1943 roku.
"Chciałabym wszystko, co się we mnie dzieje, przelać na papier (...)"
Pamiętnik Rutki Laskier to niezwykły dokument, który pozwala nam spojrzeć na wydarzenia II wojny światowej oczami młodej dziewczyny. W swoich zapisach Rutka pisze o przyjaźni, miłości, tęsknocie za normalnym życiem, ale także o strachu, głodzie i widmie śmierci. Jej słowa są pełne młodzieńczego zapału i jednocześnie przerażającej świadomości zbliżającego się końca. W 1943 roku Rutka Laskier przekazała swój "Pamiętnik" na przechowanie swojej koleżance Stasi Sapińskiej. Niedługo później wraz z rodziną została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła w komorze gazowej 5 sierpnia 1943 roku, mając zaledwie 14 lat. Wojnę przeżył tylko jej ojciec Jakub Laskier (1900-86), który wyemigrował do Palestyny i założył nową rodzinę.
"Staram się uciekać od tych myśli o jutrze..."
Przez kolejne 60 lat dziennik Rutki laskier był najcenniejszą pamiątką Stanisławy Sapińskiej. Dopiero w 2005 roku dawna koleżanka Rutki ujawniła swój skarb. W Polsce dziennik Rutki doczekał się trzech wydań. W 2006 roku ukazało się jego pierwsze wydanie "Pamiętnika", które wywołało ogromne poruszenie. Książka została przetłumaczona na wiele języków i stała się ważnym dokumentem historycznym.
🔗 Rutka pamiętnik Zagłady
🎧 Tajemnice Kamienic – Będzin, Rutki Laskier 24
📑 Tropami Rutki Laskier
📑 Rutka Laskier – dramatyczna historia polskiej Anny Frank
Komentarze
Prześlij komentarz