Lasoterapia

"W miarę rozwoju technologii i zdobyczy cywilizacyjnych zaczynamy sobie zdawać sprawę z oddalania od świata natury i budzi to nasz niepokój. Pragniemy powrotu do bliskości z naturą."

Wszystko, czego chcecie dowiedzieć się o lesie i jego zbawiennym wpływie na psychikę człowieka znajdziecie w książce Katarzyny Simonienko "Lasoterapia". To świetna publikacja, która w ciekawy i przystępny sposób wprowadza w tematykę leśnych terapii.  Katarzyna Simonienko jest lekarzem psychiatrii, prowadzi Centrum Terapii Lasem, jest licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego i wielką entuzjastką przyrody. 

"W miastach mieszkamy  zaledwie chwilę - powiedzmy przez ostatnie sto, dwieście lat. Wcześniej większość ludzi uprawiała pola, użytkowała tereny leśne czy nadwodne, w ten sposób zdobywając pożywienie. A jeszcze wcześniej? (...) Ludzkość rozprzestrzeniła się na różne kontynenty, a nasi europejscy przodkowie pozostali w lesie. Byli związani z naturą tak mocno, jak każdy inny leśny gatunek."

Katarzyna Simonienko udowadnia nam, że jesteśmy częścią natury i ten fakt stanowi o naszym samopoczuciu bardziej niż byśmy się tego spodziewali. Jesteśmy częścią świata przyrody i brak kontaktu z tym środowiskiem bardzo źle na nas wpływa. Nic tak nie koi zmysłów i zszarpanych nerwów jak wyjazd poza miasto. W otoczeniu zieleni wszystkie nasze zmysły odpoczywają. "Ładujemy baterie" dosłownie i symbolicznie. Zespół deficytu natury, o którym pisał również Richard Louv, w swojej książce "Ostatnie dziecko lasu" jest poważnym zaburzeniem. Autorka w swojej pracy terapeutycznej często spotka się z tego typu problemami u osób w każdym wieku. 

"Nic dziwnego, że kiedy ludzie wyprowadzili się do wielkich miast i całkowicie odcięli od natury, zaczęli czuć się źle. Pojawiły się tzw. choroby cywilizacyjne, których istotną przyczyną jest siedzący tryb życia, przepracowanie, stres, nieodpowiednia dieta oraz brak naturalnego otoczenia."

Katarzyna Simonienko wprowadza nas dogłębnie w tematykę leśnych terapii. Wyjaśnia pojęcia, takie jak: lasoterapia, shinrin-yoku, leśne kąpiele, silvoterapia, ekopsychiatria, ekopsychologia czy hortiterapia. Pisze o znaczeniu drzew, i o naszych tradycjach i korzeniach kulturowych, z których się wywodzimy. Przywołuje zapisy historyczne, dorobek literacki, tradycje kultury ludowej, rytuały religijne, przekazy ukryte w baśniach, legendach i mitach, które mówią o ogromnym znaczeniu natury. Opisuje całe nasze kulturowe dziedzictwo związane ze światem przyrody.

"Słowianie uważali, że pośrodku istnienia znajduje się drzewo życia lub drzewo kosmiczne, którego konary sięgają do niebios, korzenie do świata podziemnego, a wokół pnia rozpościera się świat ludzi, w którym żyjemy."

Książka zawiera szereg wskazówek i podpowiedzi jak korzystać z dobrodziejstw natury. Autorka przedstawia różnorodne techniki wykorzystania leśnych kąpieli. Aktywność leśną można praktykować w każdym wieku. Można dostosować do własnej kondycji i stanu zdrowia formę spędzania czasu na terenach zielonych. Relaksacja i "łapanie witaminy N", jest tu sprawą kluczową. Publikacja stanowi zaproszenie do leśnego świata. Można zanurzyć się w leśnych ostępach samodzielnie lub z pomocą wykwalifikowanego przewodnika. Niezależnie jaką formę wybierzemy kontakt z przyrodą będzie najlepszym sposobem spędzania czasu wolnego. Osoby zainteresowane tą tematyką zapraszam również do lektury najnowszej publikacji Katarzyny Simonienko, zatytułowanej "Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia". Bardzo polecam!

Komentarze