Książki o wypaleniu zawodowym

"Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie."
Konfucjusz

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego z nas. Codzienne wymagania, przeciążenie obowiązkami i permanentny stres powodują wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Kryzys związany z pracą zawodową można przezwyciężyć. Wiedzę na ten temat można wzbogacić sięgając po fachową literaturę. Oto kilka tytułów, godnych polecenia:
 
📖 "Prawda o wypaleniu zawodowym: co zrobić ze stresem w organizacji." Christina Maslach i Michael P. Leiter stawiają tezę, że w dzisiejszych czasach - wypalenie zawodowe - osiąga rozmiary epidemii. Zjawisko to dotyka pracowników wszystkich szczebli. Stres, zmęczenie, wyobcowanie, gniew - to emocje, które towarzyszą wypaleniu zawodowemu. Często źródłem problemu jest wadliwe funkcjonowanie organizacji. Autorzy skupiają się, w swojej publikacji, na promowaniu zdrowego modelu organizacji, gdzie pracownicy pracują sprawnie, wydajnie i czerpią satysfakcję w wykonywanej pracy. 
 
"Wypalenie zawodowe może mieć zabójczy wpływ, nie tylko związany z erozją duszy. Może mieć negatywne skutki dla twojego zdrowia, zdolności radzenia sobie i stylu życia. Może prowadzić do poważnego pogorszenia poziomu wykonywania obowiązków zawodowych. A te koszty nie są jedynie twoimi kosztami - odczuwają je wszyscy wokół ciebie, zarówno w pracy, jaki i w domu."
 

📖 "Stres, mobbing i wypalenie zawodowe". Sven Max Litzke i Horst Schuh w prosty i przejrzysty sposób omawiają jak radzić sobie z życiowymi obciążeniami. Radzą jak rozpoznać stresujące sytuacje i jak je przezwyciężać. Wyjaśniają czym jest mobbing, jakie są jego symptomy i jak można mu przeciwdziałać. Analizują jak powstaje syndrom wypalenia zawodowego, jakie są jego potencjalne skutki i co można z tym zrobić. Autorzy zwracają uwagę na samokontrolę i zachowanie równowagi między pracą a wypoczynkiem. Kładą duży nacisk na znaczenie relaksu i odprężenia w codziennych zmaganiach z pracą i obowiązkami domowymi. Znajdziecie tu także wskazówki o tym, jak zwolnić tempa i nauczyć się spontanicznej relaksacji oraz kontrolowania własnych myśli.
 
"Dawaj sobie powody do zadowolenia i korzystaj bez wyrzutów sumienia z rzeczy sprawiających Ci radość. Spróbuj stworzyć sobie swój osobisty azyl."
 

 
📖 "Wypalenie zawodowe nauczycieli: psychologiczna analiza zjawiska i jego osobowościowych uwarunkowań." Stanisława Tucholska, analizując zjawisko wypalenia zawodowego, skupia swoją uwagę na środowisku oświatowym. Nauczyciele, którzy przeżywają zbyt duże obciążenie pracą, odczuwają brak współdecydowania, brak sprawiedliwości, konflikt wartości i mają niedostateczne wynagrodzenie są narażeni na zniechęcenie, spadek zadowolenia osobistego i poczucie wyczerpania sił. Zawód nauczyciela jest zawodem społecznym, ma na celu edukowanie i wychowanie młodego pokolenia. Wymaga osobistego zaangażowania, szczególnej wiedzy i umiejętności. Działalność pedagogiczna jest szczególnym rodzajem ludzkiej pracy i jest mocno nacechowana empatią i troską. To również ma decydujące znaczenie przy ryzyku wypalenia zawodowego. 

"Na specyfikę zawodu nauczyciela składa się również wysoki poziom obciążeń psychicznych. Decydują o tym różne czynniki, wśród których szczególnie istotne są: odpowiedzialność za drugiego człowieka, względna nieodwracalność decyzji, która współwystępuje z trudnościami korygowania własnych błędów, koniecznością pracy w tempie i rytmie wymuszonym przez sytuację i warunki, potrzeba nieustannego konfrontowania się z oczekiwaniami uczniów i gotowość do szybkiego reagowania."
 

 
📖 "Pomaganie męczy. Wypalenie w pracy zawodowej." Jorg Fengler swoją publikację adresuje do terapeutów oraz do wszystkich osób, które zawodowo lub bezinteresownie poświęcają się innym ludziom. Są to między innymi: psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pedagodzy, pracownicy socjalni, prawnicy, ludzie, którzy opiekują się innymi, wspierają ich, leczą, uczą, wychowują lub prowadzą terapię. Wszyscy, którzy pomagają innym, są narażeni na wyczerpanie, dużo bardziej, niż inne grupy zawodowe. Pomaganie jest wycieńczające psychicznie. I choć przynosi również ogromną satysfakcję i zadowolenie, to z drugiej strony powoduje znaczące obciążenie psychiczne. Jak poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązania znajdziecie w tej książce.
 
"Każdy problem jednego partnera jest jednak zawsze również problemem drugiego, choćby tylko dlatego, że nieszczęście jednego nie przemija bez śladu w psychice drugiego." 
 

 
📖 "Wypalenie zawodowe: przyczyny i zapobieganie". Publikacja pod redakcją Heleny Sęk to jeden z najpopularniejszych podręczników na temat wypalenia zawodowego. Książka jest adresowana do studentów oraz wszystkich, którzy poszukują fachowej literatury w tym zakresie. Autorzy przedstawiają koncepcje teoretyczne wyjaśniające problematykę wypalenia oraz pokazują możliwości zastosowania w praktyce wiedzy o mechanizmach psychologicznych i uwarunkowaniach syndromu wypalenia. Książka zawiera odniesienia do badań naukowych i w szerokim aspekcie analizuje poczucie stresu i wyczerpania emocjonalnego w życiu człowieka. 
 
"Przeciążenie emocjonalne i następujące po nim wyczerpanie emocjonalne stanowi rdzeń zespołu wypalenia. Dana osoba nadmiernie angażuje się emocjonalnie, przemęcza się, a następnie czuje się przytłoczona wymaganiami emocjonalnymi narzuconymi jej przez innych ludzi. (...) Nadmierne zaangażowanie emocjonalne oznacza, że osoba identyfikuje się emocjonalnie z pracą, tak, że sukces w pracy jest równoznaczny z sukcesem osobistym, a niepowodzenie w pracy - z osobistą porażką."
 
 

 Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat dostępnych publikacji - napisz do nas na adres mailowy 📩 bedzin@pbw.katowice.pl lub zadzwoń 📞 32 267 49 34. 

Komentarze