Książki na Dzień Ojca

"Ojcem zostać łatwo, znacznie trudnej nim być" 
Ernst Bunsch
 
Z okazji Dnia Ojca polecam Państwu trzy wyjątkowe książki. Pierwszą z nich jest publikacja Osvaldo Poli pt. "Serce taty. Niezbędnik każdego ojca". To świetnie napisany poradnik na temat ojcowskiego stylu wychowawczego. Osvaldo Poli, który jako psycholog i psychoterapeuta przez lata zajmował się terapią rodzin i par małżeńskich, zawarł w swojej publikacji obszerny materiał na temat męskiego sposobu nawiązywania relacji z dziećmi. Autor wiele uwagi poświęcił roli mężczyzny w rodzinie, przywrócił do łask pojęcie instynktu ojcowskiego i omówił najistotniejsze cechy ojcowskiego stylu wychowawczego. 
 
"Wydaje mi się, że jesteśmy ukształtowani przez te dziwne momenty, w których nasi ojcowie uczą nas, nie próbując nas niczego uczyć. Formują nas te małe skrawki wiedzy."
Umberto Eco 
 
Na każdym etapie rozwoju dziecka rola ojca jest bardzo ważna, jednakże Osvaldo Poli zwraca uwagę, że w okresie dorastania potrzebujemy ojca najbardziej. Niezależnie od płci dziecka, towarzystwo i aktywny udział ojca we wchodzeniu w dorosłość jest dla niego sprawą kluczową. Ojciec wprowadza nastolatka w złożoność świata społecznego i kulturalnego. Dobry kontakt z ojcem w tym okresie poszerza horyzonty młodego człowieka, uczy relacji interpersonalnych, budzi i rozwija różnorodne zainteresowania. W tym okresie to ojciec jest przewodnikiem i wsparciem we wchodzeniu w dorosłe życie, ma również silny wpływ na kształtowanie się postaw i poglądów. 
 
 "Mądry ojciec to taki, który zna własne dziecko."
William Szekspir
 
Ponadto rolą ojca jest dawanie dziecku poczucia bezpieczeństwa, siły, pewności siebie, odwagi i mądrości życiowej, która ułatwi w przyszłości pokonywanie rozlicznych trudności życiowych.
 
Kolejną propozycją jest książka Leszka K. Talko pt. "Pomocy, jestem tatą! czyli jak być dobrym ojcem i nie osiwieć zbyt szybko".  To propozycja dla wszystkich mężczyzn, którzy dopiero wchodzą w rolę ojca. Autor takimi oto słowami rozpoczyna swoją opowieść o meandrach ojcostwa:
 
" To nie jest poradnik. Poradniki są jak lokata - bez sensu. Zupełnie jak instrukcje obsługi. To nie jest książka o dzieciach. A w każdym razie  - nie tylko o dzieciach. To książka o tobie, sympatycznym facecie planującym rodzinę, któremu żona powiedziała, że jest w ciąży, albo któremu za chwilę urodzi się dziecko. A może już się urodziło. (...) Jak tworzą szczęśliwą rodzinę. Lub - a często tak bywa - jak ona zamienia się w zwariowaną kwokę i dostaje fioła na punkcie dziecka, a on zostaje autystycznym ojcem zwiewającym przy każdej okazji z domu i zastanawiającym się, jakim cudem się w to wszystko wpakował "
 
Autor w prosty i dowcipny sposób wprowadza czytelnika w rodzicielską rzeczywistość. Uroku tej publikacji dodają ilustracje, żartobliwe scenki sytuacyjne i nietuzinkowy styl autora. Można się tu pośmiać, ale też dostać sporą porcję cennej wiedzy, o tym jak być rodzicem i nie zwariować. Bardzo polecam!
 
"Ten się nazywa ojcem, kto wychował, a nie, kto zrodził."
Talmud 
 
Ostatnia  propozycja to publikacja pt. "Synowie i ojcowie: tęsknota za nieobecnym ojcem", której autorem jest Lothar Schon. Ta książka skupia swoją uwagę na wyjątkowej relacji jaka łączy ojca z synem i o konsekwencjach braku ojca w życiu dziecka.  Autor podjął się badania tęsknoty za ojcem, gdyż sam tego doświadczył jako dziecko. Po rozwodzie rodziców ojciec zniknął z jego życia. Będąc w dorosłym życiu psychologiem i psychoterapeutą podjął się napisania książki, która służyłaby pomocą w radzeniu sobie z doświadczeniem braku ojca w dzieciństwie. Udało mu się stworzyć wartościowy poradnik, który poddaje dogłębnej analizie relacje na linii ojciec - syn, ale również daje wskazówki wychowawcze dla samotnych matek. Zachęcam do lektury!


Komentarze