O trudach wychowawczych

O tym jak niełatwym zadaniem jest wychować dziecko wie każdy rodzic. Większość z nas wchodzi w najważniejszą rolę w swoim życiu bez jakiegokolwiek przygotowania. Polegamy na instynkcie, na intuicji, na wsparciu innych rodziców i często to w zupełności wystarczy, ale nie zawsze. Dziecko nie rodzi nam się z instrukcją obsługi. Do wszystkich innych zadań, jakie pełnimy w życiu musimy mieć uprawnienia, skończone kursy, szkolenia, zaświadczenia, prócz tego jednego - najważniejszego dla nas i naszych dzieci. Warto w tym zakresie wspomóc się fachową literaturą.
 
Robert W. Firestone - "Nietoksyczne rodzicielstwo. Jak mądrze wychowywać dzieci"

"Książka ta adresowana jest do ludzi, którzy w głębokiej trosce o młode pokolenie pragną lepiej zrozumieć ograniczenia rodziców w dawaniu swoim dzieciom większości tego, co mają do zaoferowania. Życie emocjonalne rodziców, a w istocie wszystkich ludzi dorosłych, w znacznej mierze zależy od wrażliwości, opieki i uczuć, jakie odebrali sami, kiedy dorastali. Niestety, jeśli jesteśmy źle traktowani i nierozumiani jako dzieci, doznajemy urazu, który wywołuje w nas ból i lęk."
 
Rodzi się dziecko, idziemy na żywioł. Za model wychowawczy często przejmujemy zasady, w których sami wzrastaliśmy. Inni z nas znowu próbują zastosować skrajnie inny model wychowawczy, niż ten z domu rodzinnego. Co z tego wychodzi? No właśnie..., bywa różnie. Dla tych, którzy szukają informacji i chcą posiłkować się wiedzą specjalistów z zakresu psychologii rozwojowej i psychologii wychowawczej zapraszam do sięgnięcia po fachową literaturę. 
 
Barbara Smolińska - "Szczęśliwe dzieciństwo, dojrzałe rodzicielstwo. Drogi proste i bezdroża" 
 
"Trzeba sobie jasno powiedzieć - dziecko nie jest lekarstwem na małżeński kryzys. Niestety - obiegowe opinie na ten temat są inne, wiele par żywi nadzieję, że dziecko - niczym cement - scali nadszarpniętą więź, a nawet, że uratuje gasnący związek. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że narodziny pierwszego dziecka są nie tylko jednym z najpiękniejszych, ale także jednym z najtrudniejszych wydarzeń w życiu pary. Nic już bowiem, przez wiele lat, nie będzie tak, jak było."
 
Publikacje wydawane w serii "Psychologia na co dzień" charakteryzuje przystępny język i łatwość w odbiorze. Znajdziemy w nich informacje na temat kolejnych etapów rozwoju psychicznego dziecka i jego potrzeb emocjonalnych, wskazówki jak postępować w sytuacjach trudnych, zależnie od wieku dziecka, co robić, gdy sami czujemy się bezradni. Autorzy tych publikacji zwracają uwagę na jeden sprawdzający się model - szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci. Nie ma jednej, nieomylnej instrukcji na doskonałe rodzicielstwo. Taki termin nie istnieje, ale możemy szukać wskazówek i znaleźć właściwe odpowiedzi na nurtujące nas pytania w kwestii wychowania dzieci. 
 

 

Komentarze