I góry odpowiedziały echem

Khaled Hosseini zasłyną w Polsce książką "Chłopiec z latawcem" wydaną w 2003 roku. Ten tytuł oraz kolejna powieść "Tysiąc wspaniałych słońc" wracają tematyką do historii i kultury Afganistanu. Powieść "Chłopiec z latawcem" w 2007 roku została przeniesiona na ekran przez Marca Fostera. Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na trzecią powieść Hosseiniego "I góry odpowiedziały echem"
 
Jest to piękna, wielowątkowa historia pewnej rodziny. Głównym bohaterem jest Abdullah, który mieszka w małej wiosce Szadbagh ze swoją siostrą Pari, ojcem i macochą. Bajkowy niemalże obraz dzieciństwa, choć w skromnych warunkach zostaje przerwany boleśnie i bezpowrotnie. Rozdzielenie rodzeństwa, rozdziela również opisywaną historię na wiele kolejnych wątków. Zagłębiamy się w świat uczuć bohaterów, ich wewnętrznych przeżyć i rozterek, by po raz kolejny przekonać się jak skomplikowane potrafią być relacje międzyludzkie. W tle nieubłaganie toczy się historia Afganistanu, przez kraj przetacza się wojna, która nie pozostaje obojętna dla naszych bohaterów. 
 
Autor tworzy nam poruszającą mozaikę ludzkich losów, splecionych bólem, okrucieństwem, ale też miłością i więzami krwi, nie do rozdarcia. Ta powieść pokazuje nam jak silne są więzy rodzinne i jak mocno decyzje rodziców wpływają na dzieci. 
 
Drugoplanowym bohaterem tej opowieści jest Afganistan, który w tej powieści przedstawiony jest z perspektywy rożnych pokoleń. Wraz z bohaterami podróżujemy też po Francji, Grecji czy Stanach Zjednoczonych. Twórczość Khaleda Hosseiniego jest perełką dla miłośników literatury bliskowschodniej. Z utęsknieniem czekam na kolejną powieść tego autora.

Komentarze