Ludowe czarownictwo

"W tradycyjnych kulturach, takich jak kultura dawnej społeczności chłopskiej w Polsce, wiedzę o otaczającym świecie czerpano głównie z obserwacji przyrody. Pozwalało to na uporządkowanie zgodnie z ustalonymi zasadami. Zmiany w przyrodzie, cyklicznie następujące po sobie pory roku oraz procesy życia i śmierci stanowiły dla człowieka wzorzec zachowań i kształtowały jego obraz świata."

Autorka skrywająca się pod pseudonimem Dobromiła Agiles w 2021 roku wydała książkę, zatytułowaną "Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków". Dwa lata później ukazała się jej kolejna publikacja pt. "Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku". W 2025 roku ukazało się "Ludowe czarownictwo. Magiczne tradycje, praktyki i wierzenia z polskiego folkloru." To książka, która ukazuje nam duchowe dziedzictwo naszych przodków, opisuje całe bogactwo dawnych wierzeń i udowadnia, że magia w naszym życiu jest wciąż żywa. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się folklorem, historią kultury, a także dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć korzenie niektórych współczesnych przesądów czy zwyczajów.

"Słowo, a nawet myśl - to magiczna formuła kreacyjna o niemalże nieskończonej sile oddziaływania. Wiara w moc słowa prowadzi do bardzo bujnego rozwoju tak zwanych zamawiań na terenie Słowiańszczyzny."

Dobromiła Agiles swoją opowieść podzieliła na pięć części, na które składają się: Czas, Przestrzeń, Chwila, Uczucie, Człowiek. Czas odnosi się do obrzędowości rocznej, rytmu życia zgodnie z porami roku. Przestrzeń odnosi się do miejsc z naszego codziennego życia, a więc do rytuałów związanych z domem i obejściem. Chwila to opowieść o magii obrzędów i ceremonii, czyli o najważniejszych momentach naszego życia, takich jak narodziny, dzieciństwo, młodość, zaślubiny, ciąża czy śmierć i pogrzeb. Uczucie - stanowi zbiór zaklęć związanych z miłością, zdrowiem i dobrobytem. Człowiek, natomiast odnosi się do wybranych, fragmentarycznych opisów procesów o czary, jakie toczyły się na ziemiach polskich w okresie od XVI do XIX wieku.

"Ziemia, jako żywa istota, nie jest bowiem obojętna na wydarzenia, które się na niej rozgrywają. Uczynione na niej zło pozostawia trwały ślad, jest dalej obecne pod postacią przekleństwa, które spada na ludzi przebywających w pobliżu."

Czytając książki Dobromiły Agiles, nieustannie towarzyszy mi myśl, jak wiele z dawnych praktyk przetrwało do dzisiejszych czasów. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy niejednokrotnie powtarzamy rytuały stare jak świat, które dla dawnych pokoleń miały kluczowe, magiczne znaczenie. Autorka odkrywa przed nami fascynujący świat, tak nam bliski, choć popadający w otchłań zapomnienia. Dobromiła Agiles umiejętnie prowadzi czytelnika przez gąszcz często niejednoznacznych opowieści, rozdzielając fakty od mitów i przedstawiając historyczny kontekst tych wierzeń. Tak, jak w jej wcześniejszych publikacjach, natura jest tutaj główną bohaterką. Życie w zgodzie ze światem przyrody jest jednym z najważniejszych aspektów naszego istnienia, zarówno setki lat temu, jak i obecnie. 

"Czerwień od zawsze kojarzy się w magii z barwą ochronną, sakralną (...). 
Wierzono, że dzięki czerwonej wstążeczce zawiązanej na ręce dziecko staje się niewidoczne dla demonów."

Książka jest efektem kilkuletnich poszukiwań autorki na temat naszej rodzimej, ludowej magii i folkloru. Dobromiła Agiles prowadziła badania terenowych, spotykała się z ludźmi, przeprowadzała rozmowy i wywiady, przeczytała niezliczoną ilość książek i artykułów (imponująca bibliografia znajduje się na końcu książki). Wszystko, co pozwoliło jej na zbudowanie wielopłaszczyznowej fascynującej opowieści o tradycjach i zwyczajach naszych przodków. Nie jest to podręcznik ani książka naukowa, ale autorce udało się oddać głębokie spojrzenie na mentalność dawnych pokoleń i przedstawić ich sposób postrzegania świata, natury i sił nadprzyrodzonych. Gorąco polecam! 
 
 

Komentarze