Równonoc wiosenna

 "Już ciepły wiosenny wiatr ociera ziemię miękkimi skrzydłami. (...) Nad szumiącą wodą pochylają się łozny, usiane białymi pączkami. Zależnie od okolicy zwą je baźkami, kotkami, kocankami. Lśni srebrnie delikatniejszy od mimozy symbol polskiego przedwiośnia. Kępy drzew są jeszcze nagie, lecz otacza je, niby mgła seledynowa, zapowiedź rychłej zieleni."

Zofia Kossak

Rok na Ziemi wyznaczają  cztery wydarzenia astronomiczne: dwie równonoce oraz dwa przesilenia. Noc z 20 na 21 marca wyznacza kalendarzowy początek wiosny. Od tego momentu dni konsekwentnie się wydłużają, aż do przesilenia letniego, które przypada na 20-21 czerwca. Równonoc wiosenna dla człowieka od zawsze była ważnym wydarzeniem. Był to tryumf światła nad ciemnością. Równonoc wiosenna symbolizuje odrodzenie, nowe początki i powrót do życia po zimie.  

W Polsce tradycyjnie na pierwszy dzień wiosny topi lub pali się Marzannę, czyli słowiańską boginię zimy i śmierci. Śmierć Marzanny wraz z końcem zimy przeciwstawia ją symbolizującemu wiosnę Jaryle, który rodził się wraz z nadejściem wiosny. Jaryła  był bóstwem, symbolizującym młodość i młodzieńczą witalność. W kulturze słowiańskiej kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny znany jest jako Jare Święto (Jare Gody).  

W czasie równonocy wiosennej warto wsłuchać się w cykliczność natury. Kiedy nadchodzi wiosna, robimy porządki po zimie. Oczyszczamy swoją przestrzeń. Dawni Słowianie rozpalali ogniska na wzgórzach, żeby płomień niósł się wysoko i był widoczny z daleka. W ten sposób, kiedy była równonoc wiosenna, chciano przywołać ciepło, jasność.

🎧 Równonoc wiosenna 
🔗
Równonoc JESIENNA a WIOSENNA - różnice
📑
Równonoc wiosenna – co chciały nam przekazać słowiańskie boginie?
📑 Marzanna - bogini zimy i śmierci
🎵
Echo Rodu - Korzenie

Bibliografia:
📖 Agiles Dobromiła. Słowiańska wiedźma. Wydawnictwo Kobiece, 2021
📖 Bystroń Jan, Dynowski Witold. Kultura ludowa i ludoznawstwo w Polsce. Warszawa. Spółdzielnia Wydawniczo-Oświatowa "Czytelnik", 1948
📖 Folklor Górnego Śląska. Katowice. Wydawnictwo "Śląsk", 1989
📖 Kossak Zofia. Rok polski: obyczaj i wiara. Warszawa. Wydawnictwo "Pax", 1958
📖 Kościńska Natalia. W poszukiwaniu słowiańskości. Przewodnik dla początkujących. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2025

Komentarze