Równonoc wiosenna
Zofia Kossak
Rok na Ziemi wyznaczają cztery wydarzenia astronomiczne: dwie równonoce oraz dwa przesilenia. Noc z 20 na 21 marca wyznacza kalendarzowy początek wiosny. Od tego momentu dni konsekwentnie się wydłużają, aż do przesilenia letniego, które przypada na 20-21 czerwca. Równonoc wiosenna dla człowieka od zawsze była ważnym wydarzeniem. Był to tryumf światła nad ciemnością. Równonoc wiosenna symbolizuje odrodzenie, nowe początki i powrót do życia po zimie.
W Polsce tradycyjnie na pierwszy dzień wiosny topi lub pali się Marzannę, czyli słowiańską boginię zimy i śmierci. Śmierć Marzanny wraz z końcem zimy przeciwstawia ją symbolizującemu wiosnę Jaryle, który rodził się wraz z nadejściem wiosny. Jaryła był bóstwem, symbolizującym młodość i młodzieńczą witalność. W kulturze słowiańskiej kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny znany jest jako Jare Święto (Jare Gody).
W czasie równonocy wiosennej warto wsłuchać się w cykliczność natury. Kiedy nadchodzi wiosna, robimy porządki po zimie. Oczyszczamy swoją przestrzeń. Dawni Słowianie rozpalali ogniska na wzgórzach, żeby płomień niósł się wysoko i był widoczny z daleka. W ten sposób, kiedy była równonoc wiosenna, chciano przywołać ciepło, jasność.
🎧 Równonoc wiosenna
🔗 Równonoc JESIENNA a WIOSENNA - różnice
📑 Równonoc wiosenna – co chciały nam przekazać słowiańskie boginie?
📑 Marzanna - bogini zimy i śmierci
🎵 Echo Rodu - Korzenie
Bibliografia:
📖 Agiles Dobromiła. Słowiańska wiedźma. Wydawnictwo Kobiece, 2021
📖 Bystroń Jan, Dynowski Witold. Kultura ludowa i ludoznawstwo w Polsce. Warszawa. Spółdzielnia Wydawniczo-Oświatowa "Czytelnik", 1948
📖 Folklor Górnego Śląska. Katowice. Wydawnictwo "Śląsk", 1989
📖 Kossak Zofia. Rok polski: obyczaj i wiara. Warszawa. Wydawnictwo "Pax", 1958
📖 Kościńska Natalia. W poszukiwaniu słowiańskości. Przewodnik dla początkujących. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2025
Komentarze
Prześlij komentarz