Lilka we wspomnieniach i listach

 "Nie mogła chyba nazywać się lepiej... Lilka. Właśnie Lilka. Imię, które ma w sobie coś ze śliskich pogwizdów wilgi i bladoliliowego bzu... (...) Była jak nikt i to bez śladu pozy czy maniery. Oryginalność jej nie była wcale robiona, tylko wynikała sama z siebie, jako naturalny przejaw jej osobowości złożonej, bogatej i własnej (...)."
Beata Obertyńska

Mariola Pryzwan z zawodu jest nauczycielem bibliotekarzem. Od 1987 roku pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Aktywnie działa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Ponadto zajmuje się publicystyką i pisaniem biografii. Jest autorką książek o Annie German, Zbigniewie Cybulskim, Halinie Poświatowskiej, Władysławie Broniewskim, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Annie Jantar oraz o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 

"Niezwykle wrażliwa, odbierała świat inaczej niż wszyscy. Jej ogromną integrację z naturą widać w jej wierszach i obrazach. Poezja była u niej czymś organicznym. Lilka jakby urodziła się z talentem poetyckim. Wrażliwa na wiele rzeczy patrzyła inaczej, widziała więcej i przeżywała silniej niż ludzie z jej otoczenia. (...) A ona zawsze była przede wszystkim sobą, nikogo nie udawała."
Simona Kossak

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to polska poetka, dramatopisarka i malarka. Jej wiersze weszły do kanonu lektur szkolnych. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska pochodziła ze słynnego roku Kossaków. Przyszła na świat 24 listopada 1891 roku w Krakowie, jako Maria Janina Teresa Kossak, córka malarza Wojciecha Kossaka i Marii z Kisielnickich. Jej starszym bratem był Jerzy Kossak, wybitny malarz, przedstawiciel realizmu. Młodszą siostrą Marii była pisarka Magdalena Samozwaniec. Poetka trzykrotnie wychodziła za mąż, lecz dopiero w małżeństwie z oficerem lotnictwa, Stefanem Jerzym Jasnorzewskim odnalazła prawdziwą miłość i bezpieczną życiową przystań.

"Pawlikowska wierzyła w czarne koty, w podkowy znalezione na drodze. Ale to nie znaczy, że była przesądna. To było jej myślenie magiczne. Rzeczy, które przynosiły jej pecha, natychmiast usuwała z domu. Interesowała się ezoteryką. Wierzyła, że istnieje coś więcej, a nie tylko to, co namacalne, sprawdzone, dowiedzione."
Simona Kossak

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zadebiutowała trzema wierszami w "Skamandrze" w 1922 roku. Jej poezja cieszyła się dużym uznaniem wśród czytelników, krytyków literackich i pisarzy. W 1926 roku ukazał się jeden z jej najpiękniejszych tomików poezji, zatytułowany "Pocałunki". Jej debiutem scenicznym był "Szofer Archibald. Komedia w trzech aktach", który ukazał się w 1924 roku. Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zdominowały wiersze miłosne. Wiele z nich stało się tekstami piosenek znanych polskich twórców muzycznych. W 1937 roku Maria Pawlikowska-Jasnorzewska została laureatką Literackiej Nagrody Miasta Krakowa. Pozostawiła po sobie wybitny dorobek literacki.
 
"Lilka żyła, aby pisać.(...) Poezja piękna i gorzka była ciężarem życia Lilki. Niosła ten ciężar przez ostatnie lata rozłąki wojennej aż do sali szpitalnej smutnego miasta Manchester."
Antoni Słonimski
 
Wojna rozdzieliła rodzinę Kossaków. Maria wraz z mężem wyjechała najpierw do Paryża, a potem do Anglii. Osiadła z mężem w Blackpool, gdzie znajdowała się baza Royal Air Force.  Pobyt na uchodźstwie był dla niej sprawą trudną i bolesną. Chciała wracać do kraju. W czasie wojny straciła obojga rodziców. Jasnorzewska podupadła na zdrowiu. W 1944 roku zdiagnozowano u niej nowotwór. Choroba rozwijała się szybko. Lilka ostatnie miesiące życia spędziła w szpitalu w Manchesterze. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zmarła 9 lipca 1945 roku. Została pochowana na cmentarzu Southern Cemetery w Manchesterze. Jej mąż Stefan Jerzy Jasnorzewski dołączył do niej 23 sierpnia 1970 roku.

"Nienawidziła wojny i jej nieludzkiego, morderczego bezsensu. Podnosiła mężnie swój głos poetyckiego protestu, tragiczny ludzki krzyk - w obronie skrzywdzonej ludzkości i moralnych wartości życia (...)."
Hanna Mortkowicz-Olczakowa

Publikacja "Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach" to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości poetki. Mariola Pryzwan zebrała w tej książce cenne materiały ikonograficzne, wspomnienia jej bliskich i przyjaciół, listy oraz wypowiedzi samej Jasnorzewskiej. Materiały pochodzą z prasy krajowej i emigracyjnej, a także z innych publikacji poświęconych Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wspomnienia uzupełniają dokumenty, fotografie i akwarele z prywatnej kolekcji Kossaków. Publikacja stanowi przepiękny i wzruszający portret niezwykłej kobiety. Kobiety niezwykle wrażliwej i czułej, co zapisało się w jej wspaniałej twórczości. Rok 2025 został ogłoszony przez Senat RP - Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To doskonała okazja, by poznać bliżej sylwetkę i twórczość jednej z najwybitniejszych polskich poetek.

"Kocham ją bardzo. Jest dla mnie wszystkim, co dać mi mogła ziemia. Jest wiatrem. Jest ciszą. Głosem, który wciąż słyszę."
Stefan Jerzy Jasnorzewski
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
📖 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - życie i twórczość
📖
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, słowiańska Safona
📖 Wolne lektury - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

📖 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – niewolnica miłości

📖 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Malarka, poetka, kobieta-motyl
🔗 Lilka Kossak, czyli Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
🎧 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Kobieta o wielu twarzach
🎧 Wiślane wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
🎧 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. "Poezję ubierała w swoją własną formę elegancko-kobiecą"
🎧"Lilka, cud miłości". Słuchowisko Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza
🎵 Ewa Demarczyk - Pocałunki
🎵 Sanah - Pocałunki

🎵
Czesław Niemen - Ptaszek

Komentarze