Oswobodzenie Silnej Kobiety

"Wzywamy Wielką Matkę od zawsze, od czasów niepamiętnych nie znamy mocy o większym miłosierdziu i zrozumieniu dla osobliwego i dzikiego bogactwa natury ludzkiej. (...) Przede wszystkim zaś jest zapisana w naszych duszach. Dowody jej istnienia znajdujemy w naszej tęsknocie za nią, w naszym pragnieniu, aby ją lepiej poznać, by doświadczyć jej ufności w dobro, doznać przemiany, którą nam przynosi."

Clarissa Pinkola Estes zasłynęła bestsellerową publikacją "Biegnąca z wilkami", która jest poświęcona analizie symboliki Dzikiej Kobiety. To jedna z najważniejszych książek o życiu wewnętrznym kobiety, o osobistym rozwoju i o docieraniu wgłąb siebie. Clarissa Pinkola Estes jest jungowską psychoanalityczką, specjalistą pracującą z ofiarami traumy, aktywistką społeczną i autorką wielu publikacji. Przez ponad czterdzieści lat swojej kariery zawodowej zajmowała się leczącą mocą opowieści. Badała mity, legendy, baśnie ze wszystkich zakątków świata. W publikacji "Oswobodzenie Silnej Kobiety" odnosi się do uniwersalnej postaci Świętej Matki i omawia głębię duchowego i psychologicznego wymiaru boskiej kobiecości.

"Pojawiała się pod postacią nagłych olśnień, gdy zmagaliśmy się z trudnościami, pomagając nam pożegnać to, co musi w nas umrzeć, i otaczać troską to, co ma dalej żyć."

"Prawdziwa opowieść będzie nadal żywa w każdym sercu, które potrafi ją dostrzec, które jest w stanie ją usłyszeć, ma odwagę stać się dla niej schronieniem... i iść jej drogą."

To książka o doniosłym znaczeniu duchowym. Stanowi wspaniały, bogaty zbiór przemyśleń autorki, jej badań, prywatnych opowieści, modlitw, poezji i rozważań psychologicznych. Kobiecość w duchowym znaczeniu znajdujemy w wielu wierzeniach, tradycjach i kulturach. Poprzez przekazy ustne i pisemne, każdy z nas spotkał się z archetypem Kobiety Matki, jako opiekunki strapionych. Nosi ona wiele imion. Clarissa Pinkola Estes omawia postaci Matki Uwielbionej, Pani z Guadalupe, Matki Maiz, Wielkiej Kobiety, Pani za Murem, Czarnej Madonny, Matki Wszystkich Dróg, Matki Miłosiernej, Maryi Matki Afryki. W swoich opowieściach autorka wielokrotnie odwołuje się do snów. Oddaje też hołd naszym przodkom. Mocno podkreśla znaczenie naszego dziedzictwa i doświadczeń przeszłych pokoleń.

"Być może śnimy nowe sny tylko dla siebie samych. Na pewno śnimy również stare sny, powracające wciąż na nowo sny tych, którzy żyli na długo przed naszym narodzeniem. Dary i sny naszych przodków nie odeszły, bez względu na to, czy ich życie zostało przedwcześnie brutalnie przerwane, czy dożyli spokojnie swych dni. (...) I choć kolejne pokolenia przemijają, nadzieje, idee i sny każdego z nich poszukują w jakiś sposób miejsca dla siebie w następnych pokoleniach."

To nie jest łatwa lektura. Autorka dotyka bolesnych i osobistych tematów. Dużo uwagi poświęca religii i duszy, jednak treści przedstawione w jej rozważaniach mają wymiar uniwersalny. Na pierwszy plan wysuwa się opowieść, sama w sobie. Bajanie i terapeutyczna moc słów wybrzmiewa tu na każdym kroku. Książka stanowi kontynuację wcześniejszych prac autorki. Clarissa Pinkola Estes próbuje przywrócić to, co kiedyś tak mocno łączyło ludzi. W książce łączy stare, pradawne przekazy ze współczesną wiedzą psychologiczną i naukową. W jej opowieściach uzewnętrznia się ogromna pasja i wiara. Książka stanowi wspaniałe bogactwo cytatów i przemyśleń. Jako pasjonatka storytellingu, jestem tą lekturą oczarowana. Jeśli jesteście gotowe na tą wyjątkową podróż wgłąb siebie, i spotkanie z archetypem Silnej Kobiety, to zachęcam do lektury. To bardzo wyjątkowa książka.

"Obyśmy mogli otworzyć nasze umysły na to, co kryje się w głębi, pod, ponad i poza wszystkimi słowami i światami, tam gdzie uskrzydlona dusza rozświetla ukrytą dotychczas mapę naszych przeszłych, teraźniejszych i przyszłych ścieżek."

Tej autorki polecam również książkę "Biegnąca z wilkami"

Komentarze