Dziedziczone blizny. Jak uwolnić się od traumy pokoleniowej i żyć swoim życiem?

"Nie żyjemy tylko własnym życiem, które otrzymaliśmy od rodziców - przodkowie przekazali nam w spadku dobre i bolesne doświadczenia, a wraz z nimi zaopatrzyli nas we wzorce radzenia sobie z życiem. Żyjemy więc także ich życiem, a nierzadko powtarzamy ich losy."

Polecam Waszej uwadze publikację autorstwa terapeutki Sabine Lück  "Dziedziczone blizny. Jak uwolnić się od traumy pokoleniowej i żyć swoim życiem?". Sabine Lück jest psycholożką i psychoterapeutką z bogatym doświadczeniem zawodowym. Razem ze swoją przyjaciółką, terapeutką Ingrid Alexander opracowała innowacyjną metodę terapii pokoleniowej - Generation Code. Autorka w oparciu o swoje osobiste doświadczenia, jak i wieloletnią pracę metodą psychologii głębi, stworzyła swoisty przewodnik do własnych poszukiwań i zrozumienia przeszłości swojej rodziny. W Polsce, jej metoda została upowszechniana w postaci gry terapeutycznej "Grunt to korzenie".

"Tylko ten, kto poznał samego siebie, nie musi robić z innych ludzi postaci, których potrzebuje do własnego rozwoju. Kto sam siebie kocha i akceptuje, może pozwolić, by inni go kochali i akceptowali."

"W losach przodkiń znajdziesz odpowiedzi, które mogą zmienić twoje życie."

Jeśli znamy historię swojej rodziny, to jest nam dużo łatwiej zrozumieć samych siebie. To, czego doświadczyli nasi przodkowie, silnie na nas oddziaływuje. I to niezależnie od tego, czy znamy ich bezpośrednio, czy też odeszli z tego świata, na długo przed naszymi narodzinami. Dziedziczymy po naszych bliskich nie tylko cechy fizyczne, jak wzrost, budowę ciała czy kolor oczu. Dziedziczymy po nich znacznie więcej. W nieuświadomiony sposób przejmujemy ich strategię przeżycia. Przejmujemy ich emocje, talenty, przekonania i doświadczenia życiowe. Obecnie epigenetyka wskazuje, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane potomnym nawet do czwartego pokolenia.

"Pojęcie traumy wywodzi się ze starożytnej greki i oznacza uraz lub ranę. Trauma jest wyrazem cielesnego zranienia lub duchowego szoku albo silnego wstrząsu. (...) Traumą  międzypokoleniową nazywa się przeniesienie i wpływ bolesnych, nieprzepracowanych doświadczeń przodków na późniejsze pokolenia."

Z doświadczeń i badań Sabine Lück wynika, że z przodkami wiąże nas podświadomy pakt wierności. Wiedza o naszym drzewie genealogicznym jest nam niezbędna, by poznać i zrozumieć samego siebie. Nasi przodkowie to korzenie, z których wyrastamy, i z których doświadczeń i przeżyć czerpiemy. Bez naszej rodziny, nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy. By móc w pełni rozwinąć własny potencjał, bez obciążeń międzypokoleniowych, musimy zagłębić się w przeszłość naszej rodziny. W tym celu warto przejrzeć stare fotografie, porozmawiać z najstarszymi członkami rodzinny, przywołać zapomnienie wspomnienia.  Sabine Lück, krok po kroku, prowadzi nas poprzez tę niezwykłą podróż ku samemu sobie. Dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, daje cenne wskazówki i pomocne narzędzia do odkrywania historii przodków. To praktyczny poradnik, ale i fascynująca lektura dla wszystkich miłośników psychogenealogii. Gorąco polecam!

"To, czego naprawdę potrzebujemy, to okazanie sobie współczucia. Gdy zawrzemy pokój że sobą, możemy przyczynić się do zaprowadzenia pokoju w zewnętrznym świecie. Ten, kto odnosi się z czułością do siebie, szanuje i docenia innych."

Komentarze