Szepczące w ciemnościach
"Szepczące w ciemnościach" to książka - rozmowa. Zofia Krawiec, krytyczka sztuki, badaczka patriarchatu, feministka zaprosiła do dyskusji kobiety i mężczyzn, którzy w swojej twórczości i działalności stykają się z kulturowym aspektem wiedźm. W rozmowie uczestniczą: pisarka Agnieszka Szpila, historyk Michał Pospiszyl, pisarka Manuela Gretkowska, astrolożka i tarocistka Maria Moonset Matuszewska, filozofka i pisarka Mira Marcinów, osoba z doświadczeniem pracy seksualnej Aleksandra Kola Kulczyk, malarz i performer Mikołaj Sobczak, poetka Maria Bigoszewska oraz psycholożka i sex edukatorka Marta Niedźwiecka.
"Kobieca seksualność stała się czymś groźnym dla mężczyzn i upokarzającym dla kobiet. Od zawsze byłyśmy za nią karane. Wierzę w dziedziczenie emocji. Lęk i opresję spływające z poprzednich wieków i po brzegi wypełniające współczesność. Dziś możemy wreszcie nazwać polowania na czarownice po imieniu: ludobójstwem. Kobietobójstwem."
Silne kobiety, wiedźmy, czarownice od setek lat budziły ciekawość, pożądanie i strach jednocześnie. Często były to kobiety wyrzucone poza nawias społeczny, kobiety wyjątkowe, skrywające wiele tajemnic. Czy dzisiaj sytuacja takich kobiet wygląda skrajnie odmiennie? Jak funkcjonują obecnie współczesne czarownice? Gdzie się skrywają? Czy dalej szepczą? czy wypowiadają się głośno i donośnie? I jaki wpływ, ma na nas wszystkich, historia prześladowanych kobiet na przestrzeni dziejów. Nad tym zastanawiają się i dyskutują współautorzy tej książki.
"Są dwie książki, które zmieniły bieg losów Europy. Jedna to Młot na czarownice, a druga to Mein Kampf. Obie napisane w Niemczech. Obie przyczyniły się do ludobójstwa."
Obecnie
obserwujemy rozkwit zainteresowania szeroko pojętą duchowością. Pasjonuje nas powrót do natury, do starych wierzeń i obyczajów. Sto lat temu, początek XX wieku również przyniósł falę zainteresowania okultyzmem, wróżbiarstwem i ezoteryką. Temat zaświatów, tajemnic i niezwykłości fascynuje ludzi nieustannie.
"W religii czarownic boskość nie jest autonomiczna, nie różni się od naszego świata, ponieważ duchowość jest w materii, a więc w tobie. Materia to mater - matka wszystkiego. I jeżeli materia jest boska, to ta, która sprowadza materię na ziemię - matka - jest Boginią. Matka Ziemia. Boskość jest w każdej istniejącej istocie i w każdej roślinie. Wszystko, co istnieje, ma ją w sobie. Dlatego synonimem magii staje się istnienie."
"(...) czarownica to istota, która jest blisko ziemi, wysłuchana w jej rytm, zsynchronizowana ze zmiennością natury."
Autorzy przywołują i omawiają archetypy kobiety, które mocno są osadzone w baśniach i mitach. Archetypy zostały opisane i wprowadzone do psychologii przez znanego psychiatrę Carla Gustava Junga. Kora, Demeter i Hekate odpowiadają kolejnym etapom życia kobiety. Postać Baby Jagi jest bardzo symboliczną, budzącą grozę postacią. Bardzo mocno w tej dyskusji wybrzmiewa również silny związek człowieka, kobiety ze światem przyrody. Dziś, jak wszyscy wiemy nasze środowisko jest w poważnych tarapatach. Powrót do natury, uszanowanie praw natury i pokora wobec niej, to być może jedyna szansa na ocalenie naszego ekosystemu.
"Ludzie żyli zestrojeni z przyrodą. W symbiozie z otaczającym światem. Zasypiali wraz ze zmierzchem, budzili się o świcie. Uczyli się tego, jak funkcjonuje ich ciało , przyglądając się naturze."
Rozmowy współautorów dotykają również tematu cielesności, seksualności, duchowości. Autorzy apelują, by nie zagłuszać własnej kobiecości. Nauczyć się rozpoznawać i właściwie interpretować symbole, jakie pojawiają się w naszym życiu. Zajrzeć w głąb siebie. Poznać własną historię i zacząć mówić własnym głosem. Autorzy rozmawiają o prawach kobiet, o przemocy. Rozmawiają o wpływie religii i Kościoła na sytuację kobiet. Dyskutują również o niszczycielskiej sile patriarchatu.
"(...) patriarchat to nie jest po prostu zasada męska. To jest wypaczona zasada męska, zorientowana na władzę. System oparty na przemocy i eksploatacji, które władza umożliwia. Niszczy wszystkich, i kobiety, i mężczyzn, tylko w różny sposób. Niszczy też naturę i Ziemię, i wartości związane z życiem."
"Szepczące w ciemnościach" to dla mnie jedna z ważniejszych książek ubiegłego roku. Zofia Krawiec poruszyła bardzo ważny temat. Szczególnie dzisiaj, w tych trudnych, niepewnych czasach, siła kobiet jest nam niezwykle potrzebna. Siła i mądrość. Warto czerpać z niej i inspirować innych. Współczesne wiedźmy żyją wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. Możemy je dostrzec w przestrzeni publicznej, pojawiają się w mediach społecznościowych. Ale również często są tuż obok nas. Jeśli wyczulicie swoje zmysły, to z pewnością je poznacie. Pozwólcie się więc im zaczarować.
"Technologie dają czarownicom to, o czym zawsze marzyły: przekraczanie fizycznych ograniczeń, magiczne serfowanie między przestrzeniami w informacyjnych chmurach, komunikowanie się bez konieczności otwierania ust i opuszczania własnych domów i kotów."
Komentarze
Prześlij komentarz