Sekretne życie drzew
"W garści leśnej ziemi mieści się więcej istot żywych niż jest ludzi na Ziemi. Pełna łyżeczka do herbaty zawiera już ponad kilometr strzępków grzybni. Wszystkie te organizmy oddziaływają na glebę, przekształcają ją i sprawiają, że jest tak wartościowa dla drzew."
Drzewa mają niesamowite umiejętności. Potrafią porozumiewać się między sobą i wzajemnie o siebie troszczyć. Dbają i wychowują z oddaniem swoje potomstwo. Sprawują pieczę nad starszymi drzewami. Pielęgnują schorowanych sąsiadów. Są organizmami społecznymi. Nawiązują przyjaźnie, łączą się w pary. Drzewa żyją w poczuciu wewnętrznej równowagi. Potrafią tak gospodarować dostępnymi zasobami, by zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Las jest w stanie przetrwać bardzo wiele. To, z czym nie ma najmniejszych szans, to piła łańcuchowa.
"Gdybyśmy chcieli wykorzystać lasy jako środek w walce ze zmianami klimatycznymi, musimy pozwolić im na starzenie się, właśnie tak jak tego żądają wielkie stowarzyszenia ochrony przyrody."
W lesie istnieją niepisane zasady savoir -vivre'u. Kto się do nich nie stosuje może popaść w kłopoty. Natura jest surową nauczycielką. Właściwego gospodarowania wodą trzeba się nauczyć. Ważny jest również dostęp do światła. Drzewa są bardzo prospołeczne i pomagają sobie nawzajem. Żeby przetrwać, już przed milionami lat, drzewa zawarły przymierzę z grzybami. Dzięki temu drzewa mogą zwielokrotnić powierzchnię czynną dla swoich korzeni i pobierać znacznie więcej składników odżywczych.
"Las stałe się zmienia wskutek wędrówek drzew. I nie tylko las - cała natura. Z tego powodu nierzadko idą na marne starania człowieka o zachowanie niektórych krajobrazów. To, co widzimy, jest zawsze tylko krótkim epizodem w pozornym bezruchu."
Peter Wohlleben wprowadza nas fascynujący leśny świat. Nie mamy ochoty z niego wyjść. Jego opowieść sprawia, że oddychamy pełną piersią, czujemy powiew wiatru we włosach i słyszymy świergot ptaków. Po lekturze tej książki możemy mieć zupełnie nowe spojrzenie na otaczającą nas przyrodę. Leśnik pozostawia nas też z refleksją nad przyszłością naszej Matki Natury. Wszystko leży w naszym rękach. Zadbajmy o to, by tym pięknem przyrody mogły cieszyć się również następne pokolenia. Warto o tym pomyśleć.
Tego autora polecamy również publikację
Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą
Komentarze
Prześlij komentarz