Jak stres wpływa na nasze zdrowie, czyli system 5S

 "Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa"
Platon
 
Ewa Kempisty-Jeznach - doktor nauk medycznych i ekspert w dziedzinie medycyny holistycznej - jest autorką wielu artykułów i publikacji poświęconym problemom psychosomatycznym. W oparciu o swoje ponad trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe, stała się specjalistką w zakresie wpływu stresu na zdrowie współczesnego człowieka. Wnioskami ze swoich badań i praktyki lekarskiej dzieli się z nami w książce zatytułowanej "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne."
 
"Każdego dnia obserwujemy, jak ludzki organizm reaguje na stres i jak się przeciwko niemu buntuje..."

Codziennie jesteśmy narażani na stres. Często jesteśmy przebodźcowani i przemęczeni. Nasz styl życia spowodował, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem. Brak ruchu i niewłaściwa dieta tylko pogłębiają nasze złe samopoczucie. A wszystko to, co przeżywamy odbija się na naszym zdrowiu. Stres ma wpływ na zaburzenia hormonalne, szczególnie na wzrost kortyzolu, adrenaliny czy prolaktyny. Jednocześnie pod wpływem stresu osłabia się nasz układ odpornościowy. Stres jest również główną przyczyną chorób autoimmunologicznych. Ponadto, w XXI wieku stany lękowe, bezsenność i depresja stają się chorobami cywilizacyjnymi.
 
"Nasze myślenie wpływa na organy i komórki, hormony i neuroprzekaźniki. Jak w duszy "dobrze gra", to i naszemu ciału jest dobrze. I odwrotnie - kiedy cierpi dusza, cierpi i nasze ciało."

Często zdarza się tak, że odczuwamy ból, a objawy psychosomatyczne nie znajdują żadnego uzasadnienia w chorobie organicznej. Wyniki badań nie dają odpowiedzi na pytania o odczuwany dyskomfort fizyczny. Autorka, podając przykłady swoich pacjentów udowadnia nam, jak silna jest zależność między ciałem, psychiką i duszą. Na zapobieganie negatywnym wpływom współczesnego stylu życia, Ewa Kempisty-Jeznach opracowała system 5S. W tym systemie naprzeciwko pierwszemu S (stresowi) staje wielka czwórka pozostałych S (sen, seks, sport i sposób odżywiania), które mają udowodnione niezwykle pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm. 

"(...) dla zachowania zdrowia i odczuwania szczęścia kontakt z przyrodą jest nam równie potrzebny jak kontakt z ludźmi"

Autorka podkreśla również jak ważny jest kontakt człowieka z Matką Naturą. Mindfulness, techniki oddechowe, joga i najzwyklejszy spacer po lesie stanowią klucz do treningu redukowania stresu. Do tego odpowiednia ilość snu, satysfakcjonujące współżycie seksualne, aktywność ruchowa i właściwy sposób odżywiania - to najistotniejsze aspekty zdrowego trybu życia. Warto więc spróbować i zadbać o siebie, do czego Was gorąco zachęcam!
 
 "Jedynie podróż wgłąb siebie da nam upragniony spokój, życiową mądrość i siłę do walki z chorobami psychosomatycznymi."

Komentarze