Porozmawiajmy o komunikacji

Piotr Bucki - szkoleniowiec, coach, wykładowca, nauczyciel i autor wielu publikacji - jest specjalistą z zakresu szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej. W książce "Porozmawiajmy o komunikacji. Mów, pisz, prezentuj skutecznie" dzieli się z nami swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. Opowiada w niej o sobie, o swoich sukcesach i drodze, jaką przebył, jako trener i edukator. Opowiada, jak szlifował i doskonalił swój warsztat pracy. Daje wskazówki, uczy i motywuje. Ta publikacja to kwintesencja wiedzy o komunikacji, wystąpieniach publicznych i tworzeniu dobrych prezentacji. Znajdziecie w niej również rozdział poświęcony tematowi storytellingu, który mnie osobiście, szczególnie zainteresował.

"Ludzie - mniej lub bardziej świadomie - wykorzystują historie, bajki, legendy jako podstawowy nośnik informacji, inspiracji, motywacji."
  
W pierwszej części książki autor skupia się na podstawach teoretycznych. Wprowadzenie dotyczy pracy mózgu i mechanizmów poznawczych. Omawia procesy odpowiedzialne za utrzymanie organizmu w stanie gotowości do działania, takie jak: uwaga, percepcja i pamięć. Przedstawia nam składowe dobrej komunikacji. Zwraca uwagę na emocje, empatię i szczerość, które są podstawą pozytywnych relacji międzyludzkich. Podpowiada, jak skupić na sobie uwagę odbiorcy. Pisze o zakłóceniach w komunikacji, między innymi o przełamywaniu "klątwy wiedzy" w relacji z drugim człowiekiem.
 
"Żeby dobrze komunikować, trzeba po prostu brać pod uwagę perspektywę drugiego człowieka. Uświadamiać sobie, że może nie mieć takiego samego zasobu poznawczego jak my. (...) Przez klątwę wiedzy nieświadomie zakładamy, że nasz odbiorca wie na dany temat tyle samo, co my."
 
Druga cześć książki stanowi zbiór narzędzi praktycznych do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji i przygotowywaniu się do wystąpień publicznych. W tej części znajduje się rozdział o tworzeniu dobrych opowieści i zaletach storytellingu. Nie ukrywam, że to głównie ze względu na ten temat sięgnęłam po tę publikację. I nie zawiodłam się. Piotr Bucki jest specjalistą również w tym zakresie. Omawia najważniejsze składowe dobrej historii, wymienia i wyjaśnia pięć kluczowych elementów storytellingu.

"Dobrze opowiedziana historia pozwala lepiej zrozumieć świat drugiego człowieka." 

Autor podpowiada skąd czerpać inspiracje do tworzenia opowieści i jak się do tego przygotować. Daje nam szczegółową instrukcję - jak skonstruować najprostszą historię. O tym, jakie historie się sprzedają, autor pisze również na swoim blogu. Znajdziecie tam wiele inspirujących artykułów. Poniżej zamieszczam trzy teksty o storytellingu, które są, według mnie, szczególnie ciekawe. Z pewnością też sięgnę po kolejne publikacje Piotra Buckiego, do czego i Was gorąco zachęcam.

📑 Piotr Bucki. Mózg lubi historie
📑
Piotr Bucki. Opowiedz mi historię!
📑
Piotr Bucki.
Opowiem Ci historię – Podstawy storytellingu w prezentacjach

 "Jesteś tym, co czytasz i co oglądasz."

Komentarze