Zrozumieć traumę

Książka "Zrozumieć traumę. Poradnik dla osób, które doznały urazu i dla ich rodzin" autorstwa Claudii Herbert to wszechstronny, praktyczny i bogaty w informacje przewodnik, który pomoże rozpoznać objawy traumy i ułatwi zrozumienie jej mechanizmów. Warto zaznaczyć na wstępie, że żadna książka czy publikacja nie zastąpi profesjonalnej pomocy, ale może być cennym uzupełnieniem wiedzy, szczególnie dla osób, które udzielają pomocy innym. Autorka przedstawia nam najczęstsze przykłady reagowania na traumę i daje wskazówki, jak możemy się w danej sytuacji zachować. Nawracające koszmary, bezsenność, flashbacki wywołujące silne emocje, reakcje unikania, drażliwość, wybuchy gniewu, objawy zwiększonego pobudzenia, zaburzenia koncentracji i pamięci, nadmierna czujność i strachliwość - to tylko kilka z możliwych reakcji na silne, traumatyczne wydarzenia. Często osoby po ciężkich przeżyciach mają również silne doznania fizyczne, takie jak przyśpieszone bicie serca, przyśpieszony oddech, nudności, uczucie zimna, dreszcze. 
 
"Każdy z nas jest inny i ma za sobą odmienne doświadczenia. Mimo że rożni ludzie mogą reagować zupełnie inaczej na to samo traumatyczne wydarzenie, wszystkie ich doświadczenia i reakcje są równie ważne. Należy pamiętać o tym, że nie ma lepszych ani gorszych sposobów reagowania na traumę"
 
 
Osobny rozdział przeznaczony jest dla osób przeżywających zaburzenia po stresie traumatycznym (PTSD). Może się zdarzyć, że reakcja na stres pojawi się dopiero po kilku miesiącach od traumatycznych wydarzeń. Ważne jest zrozumienie jak rozpoznać u siebie objawy i że konieczne jest poszukanie pomocy. Nie wszyscy tak samo reagują na traumę. Dzieje się tak, ponieważ każdy ma inne doświadczenia życiowe. 

Nie jest również określone, jak długo może potrwać powrót do zdrowia psychicznego po traumie. Ważne jest za to by, zrozumieć, że pomimo poczucia bezradności i rozpaczy możliwe jest uzdrowienie. Często osoby po okropnych przejściach nie chcą o tym mówić. Unikanie tego, co się wydarzyło, zarówno w myślach, jak i w rozmowie z innymi, jest naturalną reakcją. Takim osobom może również towarzyszyć nadmierna ostrożność, ciągły lęk i drażliwość. Autorka podpowiada nam, jak postępować z osobami po przeżytej traumie. 
 
Jesteśmy dzisiaj świadkami największego kryzysu humanitarnego od czasów drugiej wojny światowej. Tysiące ludzi, uciekając z ogarniętej wojną Ukrainy szuka schronienia w naszych domach. Przychodzą bezbronni i przerażeni. Są wycieńczeni trudami podróży, często nie znają języka polskiego i niosą z sobą bardzo traumatyczne przeżycia. Bądźmy wrażliwi na ich cierpienie. Warto też wiedzieć jak mogą reagować na traumę i stres, którego doświadczyli. I w tym wypadku, warto sięgnąć po fachową literaturę w tym zakresie, do czego gorąco zachęcam.

Książkę można zamówić i wypożyczyć w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Filii w Będzinie.

Komentarze