Wszystko na sprzedaż

Powieść "Influencerka" została napisana przez literacki duet pod nazwą - Ellery Lloyd. Kryje się pod tym pseudonimem dziennikarka i redaktorka Collette Lyons oraz pisarz i wykładowca Paul Vlitos. Ta powieść porusza bardzo ciekawy i aktualny temat, a mianowicie czy istnieje granica internetowego ekshibicjonizmu? i jak wiele można zrobić dla popularności?
 
W tej historii wchodzimy w świat mediów społecznościowych. Główną bohaterką jest Emmy Jackson - influencerka, prowadząca bloga na Instagramie - Najmama. Blog jest o trudach i radościach macierzyństwa. Emmy jest mamą czteroletniej Coco i kilkumiesięcznego Beara. Na blogu dzieli się swoim życiem z milionem obserwujących ją followersów. Jej mąż Dan jest pisarzem, który od wielu lat zmaga się z kryzysem twórczym. Ich historię poznajemy z tych dwóch narracji - męża i żony. Ale jest w ich życiu ktoś jeszcze, ktoś kto pragnie zemsty. Kobieta, która obwinia Emmy za własną tragedię i nie cofnie się przed niczym, by zniszczyć to, co dla Emmy najcenniejsze.
 
Życie, które Emmy pokazuje światu jest skrupulatnie wykreowane, choć jej profil Najmamy - zakłada pokazywanie nieperfekcyjnej, zwyczajnej mamy. Wszystkich, na każdym kroku zapewnia o swojej szczerości, w wywiadach podkreśla, że zbudowała markę opartą na prawdzie, ale czy jest w tym choć cień jej autentycznego życia.
 
"Gówno gówno gówno gówno prawda. Słyszałem to przemówienie Emmy już tyle razy, że zazwyczaj nawet nie zauważam, jaki to dziwaczny bigos, pełen wymysłów, wymówek i półprawd. Idealnie gładki stop rzeczy, które mogły się wydarzyć (ale się nie wydarzyły), i tych, które faktycznie miały miejsce (ale w zupełnie innych okolicznościach), oraz takich, które pamiętam zupełnie inaczej (delikatnie rzecz ujmując)."
 
Podwójna, a właściwie potrójna narracja zastosowana w tej książce jest jej ogromnym atutem. Wydarzenia, przedstawione z perspektywy Emmy i Dana ukazują fałsz, absurd i dwulicowość ich relacji. Emmy sprzedaje życie swoich dzieci, każdego dnia obdziera ich z prywatności. Zarabia na tym całkiem nieźle, ale to jest praca na pełen etat. Dan jest sceptyczny, obawia się o bezpieczeństwo swojej rodziny, ale jednocześnie na równi korzysta z przywilejów, jakie niosą dobre pieniądze, prezenty od reklamodawców czy sponsorowane wyjazdy. Cierpi też jego duma, bo to żona jest w centrum uwagi. 
 
Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, ponieważ ktoś realnie zagraża ich rodzinie. Odkrywamy krok po kroku motywy zemsty tajemniczej obserwatorki. Kobiety, która znajduje się tuż obok, można ją minąć na ulicy, spotkać w sklepie czy na placu zabaw. Ale jest tak naprawdę niewidzialna, bo na takie osoby mało kto zwraca uwagę. A już na pewno nie Emmy. 

Ta powieść to przykład bardzo dobrego thrillera. Fabuła jest wciągająca i nieprzewidywalna. Dużym atutem jest poznanie świata mediów społecznościowych "od podszewki". To naprawdę dobra lekcja, dla tych, którzy są z tym światem związani. Pytanie, czy możemy w ogóle ufać temu, co piszą blogerzy, czy to co przedstawiają, stanowi chociaż ziarno prawdy o ich życiu. Czy wszystko jest wystylizowane i sztuczne? a także jak dalece można się posunąć w obnażaniu siebie i swoich dzieci. 

"Odkryłam, że najlepiej działaja mgliste opowieści - powidok stresu, odległe echo smutku, wymijająca sugestia straty. Uważam, żeby nigdy nie sięgać po konkrety, bo wtedy mogą wyczytać z moich emocjonalnych opowieści, to czego akurat potrzebują."

Komentarze