Książka dr Renee Engeln pt. "Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety" porusza niezwykle istotny problem współczesnego świata. Obecnie, jak nigdy wcześniej, kultura popularna wywiera przeogromny wpływ na postrzeganie samej siebie przez kobiety. Narzucone, nierealistyczne kanony piękna często prowadzą do braku akceptacji u kobiet. Wpływają na każdy aspekt naszego życia, niezależnie ile mamy lat, jakie wykształcenie i z jakich środowisk się wywodzimy. To straszne, na co kobiety są narażone we współczesnym świecie. Renee Engeln przez prawie dwadzieścia lat prowadziła zajęcia z zakresu psychologii kobiet na Uniwersytecie Northwestern. Przez wiele lat prowadziła badania na temat zmagań dziewcząt i kobiet z pojęciem piękna i postrzeganiem własnego ciała. Zebrane materiały z badań, własne doświadczenie z pracy zawodowej oraz historie kobiet, walczących z obsesją piękna, stanowią kwintesencję tej książki. To zbiór drogowskazów, jak zbudować akceptację swojego ciała i nie dać się stłamsić kulturze bezwzględnej dla kobiet.
"Spójrzmy prawdzie w oczy: kobiety w naszej kulturze są zasypywane absurdalnie sprzecznymi komunikatami dotyczącymi postrzegania ciała. Kochaj swoje ciało! Ale nie za bardzo. Bądź pewna siebie! Ale też pokorna. Czuj się dobrze we własnej skórze - ale nikomu się do tego nie przyznawaj, bo możesz sprawić przykrość innej kobiecie. Walczymy o pewność siebie w postrzeganiu własnego ciała, ale żyjemy w kulturze, która nie do końca wie, co zrobić z kobietą, której podoba się to, jak wygląda. (...) Trzeba zakwestionować kulturę, która wmawia kobietom, by muszą być piękne, by zasłużyć na miłość, ale zarazem nie powinny czuć się piękne, aby nie uznano ich za próżne"
Jeszcze nigdy wcześniej kobietom nie było tak ciężko, jak dzisiaj. To paradoks, gdyż współczesne pokolenie dorosłych kobiet stanowi najlepiej wykształconą i aktywną zawodowo grupę społeczną. Kobiety są niezależne finansowo, znają swoje prawa i wypowiadają je głośno, stanowią same o sobie i wiodą satysfakcjonujące życie na wielu płaszczyznach. Dzisiaj, przyszłość młodej kobiety, nie sprowadza się już tylko do dobrego zamążpójścia i macierzyństwa. Przed młodą kobietą życie stoi otworem, jeśli tyko nie obezwładni jej "obsesja piękna". Już pięcioletnie dziewczynki zaczynają myśleć o wyglądzie. Kiedy dorastają, zakładają konta na portalach społecznościowych, gdzie zafałszowany, wyretuszowany obraz kobiecego ciała negatywnie wpływa na ich własne postrzeganie. Fikcja jaką promuje kultura popularna stawia kobietom i dziewczynkom nierealistyczne wymagania.
"Obsesja piękna pojawia się, kiedy energia emocjonalna kobiety jest tak silnie związana z wyglądem, że trudno jej dostrzec pozostałe aspekty życia. Zaczyna rozwijać się bardzo wcześnie - od chwili, kiedy dziewczynki dowiadują się, że ich głównym atutem jest atrakcyjność. (...) Obsesję piękna napędza kultura, która koncentruje się na wyglądzie kobiet bardziej niż na ich słowach, czynach i osobowości. (...) Obsesja piękna boli. Wiąże się z lękami i depresją, których ofiarą pada tak wiele kobiet. Na poziomie praktycznym - pozbawia nas czasu, energii i pieniędzy, przeszkadza nam być tym, kim chcemy, i żyć tak, jak chcemy. Sprawia, że zamiast stawić czoła światu, wpatrujemy się w lustro"
W książce znajdziemy historie kilkunastu kobiet, w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk. Ich opowieści dotyczą zmagań z obsesją piękna. Często na wczesne problemy z akceptacją własnego ciała ma wpływ nasza rodzina i najbliższe otoczenie. Czasem "niewinna" uwaga rzucona pod adresem młodej dziewczyny, krytykująca jej wygląd może na długie lata pogrzebać jej pewność siebie. Zrozumienie, że wygląd nie definiuje naszej wartości, bywa bardzo trudne. Zwłaszcza, że wokół promuje się nieskazitelne piękno.
Ale czym jest tak naprawdę kobiece piękno?
Publikacja dr Renee Engeln poza wynikami badań i wywiadami z kobietami, zawiera dużo przemyśleń, refleksji i praktycznych porad. Polecam ją wszystkim do przeczytania, ale w szczególności rodzicom, którzy wychowują córki. Ta wiedza, w dzisiejszym świecie jest naprawdę niezbędna, by próbować uchronić małe dziewczynki i nastolatki przed pułapką obsesji piękna. Gorąco zachęcam do lektury!
Komentarze
Prześlij komentarz