Czarna księga kobiet

"Czarna księga kobiet"
to publikacja ukazująca szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet na świecie. Złożona jest z artykułów, raportów, świadectw zebranych i omówionych przez międzynarodowy zespół autorów, na czele którego stanęła Christine Ockrent, francuska dziennikarka i pisarka. 
 
Publikacja została podzielona na pięć części. Każda z nich odpowiada hasłom deklaracji ONZ z 1993 roku, poświęconej eliminacji przemocy wobec kobiet. Mamy więc omówione następujące obszary tematyczne: bezpieczeństwo osobiste, nietykalność, prawo do zachowania integralności cielesnej, wolność, godność i równość. Osobny rozdział opisuje też sytuację kobiet w Polsce. Całość kończy zbiór dokumentów i aktów prawnych na temat przeciwdziałania dyskryminacji kobiet. 
 
Książka, wydana w 2006 roku stanowi wstrząsający raport o sytuacji kobiet w różnych częściach świata. W wielu krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, a także w Europie kobiety wciąż doświadczają przemocy, poniżenia, ubóstwa, antykobiecych ideologii. Padają ofiarą okrutnych praktyk religijnych, bezwzględnych tradycji i dyskryminacji. 
 
"Zasadniczą częścią praw kobiet jest poszanowanie ich nietykalności cielesnej. W wielu regionach świata ciało kobiety uważane jest za własność mężczyzn lub społeczeństwa. Podlega przemocy seksualnej. (...) Na wszystkich kontynentach kobiety są gwałcone. W oczach agresorów są jedynie przedmiotem seksualnego pożądania zależnym od ich woli. Nie mniej zagrożone są w związkach małżeńskich i w otoczeniu rodzinnym. Dowodzi tego obserwowane nasilenie przemocy w rodzinie, zarówno fizycznej, jak i seksualnej."
 
Ta publikacja to bardzo ważny głos w sprawie przestrzegania praw kobiet, prawa do bezpieczeństwa, edukacji, godności, możliwości decydowania o swoim ciele i o własnym losie. To niełatwa lektura, znajdziemy w niej raporty na temat wszelkiej przemocy wobec kobiet, gwałtów, okaleczeń, prostytucji, aż po tzw. honorowe zabójstwa. To wciąż rzeczywistość wielu kobiet na świecie. Jest to obowiązkowa lektura dla nas wszystkich. Wpływ na losy przyszłych pokoleń kobiet jest w naszych rękach. 
 
Swoją recenzję zakończę cytatem z książki, który według mnie najlepiej podsumuje znaczenie tej publikacji:
 
"Nadzieja kobiet ulokowana jest w kobietach, w dziele przekształcenia społeczeństw mogą bowiem liczyć tylko na siebie. Za każdym razem, gdy udaje się wywalczyć jakieś prawo dla nas wszystkich, ludzkość czyni krok w kierunku sprawiedliwego świata. Dzięki tej książce, opisującej położenie współczesnych kobiet, każda z nas może dowiedzieć się czegoś, o czym nie wie, zobaczyć coś, czego nie może lub nie chce widzieć, i wziąć udział w walce o lepszy świat."

 

Komentarze