Paradoks Szympansa

O tym jak działa ludzki umysł napisano niezliczoną ilość książek, ale niejednokrotnie mamy poczucie, że nasza wiedza wciąż jest niewystarczająca, by zapanować nad własnym mózgiem. Czasem po prostu brakuje nam umiejętności, czasem nie możemy pojąć tego arcyskomplikowanego narządu naszego ciała. Prof. Steve Peters, psychiatra z ponaddwudziestoletnim stażem i matematyk opracował metodę zarządzania umysłem, która pomoże nam w lepszym zrozumieniu siebie i nauczy, jak w życiu osiągnąć spełnienie. Swoje przemyślenia zawarł w publikacji pt. "Paradoks Szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem."
 
"Szympans mieszkający w twojej głowie i ty to zupełnie różne postacie. Choć przyszliście na świat w tej samej chwili, każde z was żyje własnym życiem. Szympans jest po prostu częścią twojego organizmu. (...) Ma odrębny rozum i własne pomysły. To żyjąca maszyna, której zadaniem jest przedłużenie gatunku, wyposażona w osobowość o niesamowitej emocjonalnej energii zdolna nawet - lepiej lub gorzej - kierować twoim życiem."
 
Człowieka cechują dwa sposoby myślenia: myślenie logiczne i myślenie emocjonalne. Za to drugie odpowiedzialny jest Szympans w naszym ciele. Szympans, który reprezentuje płat limbiczny naszego mózgu to odzwierciedlenie pierwotnych, prostych instynktów i emocji. Szympans odpowiada za gniew, złość, które mogą zdominować nasz umysł na tyle, że odbiera nam to możliwość logicznego myślenia. Szympans to maszyna emocjonalna. 
 
"Paradoks Szympansa polega na tym, że może on być i najlepszym przyjacielem, i znienawidzonym wrogiem, nawet w tym samym czasie. Głównym celem niniejszego poradnika jest pomoc w skutecznym zarządzaniu Szympansem oraz nauczeniu go, by działał na Twoją korzyść, ilekroć jest to wskazane, i nie dawał o sobie znać, kiedy nie powinien."
 
Prof. Steve Peters opisał konkretny program programowania mózgu. Swój podręcznik podzielił na trzy części: "Twój wewnętrzny umysł", "Codzienne funkcjonowanie", "Zdrowie, szczęście i sukces". W swojej publikacji odpowiada na nasze najbardziej nurtujące pytania: co robić, gdy emocje przejmują kontrolę? jak zrozumieć siebie? jak rozpoznać i zrozumieć swoje emocje i myśli i jak właściwie nimi kierować? co popycha nas do działania, a co nas hamuje? co wpływa na naszą motywację? dlaczego tak bardzo się przejmuję? 
 
"Każdego dnia w każdej chwili dociera do ciebie mnóstwo informacji ze świata zewnętrznego. Człowiek i Szympans odbierają je, a następnie interpretują na własny sposób - rozpatrują je w innych kategoriach. (...) Szympans skupia się na uczuciach i wrażeniach. (...) Człowiek interpretuje rzeczywistość opierając się na faktach, dzięki którym może dojść do prawdy. Analizując sytuację i konstruując plan działania, kieruje się myśleniem logicznym."
 
Przedstawiony tu model zarządzania umysłem pozwoli nam lepiej poznać samych siebie, nauczy nas rozpoznawać emocje i przejmować nad nimi kontrolę. To ścieżka do poprawy jakości naszego życia. Do zbudowania pewności siebie i satysfakcji z życia. Ogromnym atutem tej książki jest, to że napisana jest prostym, przystępnym językiem. Autor w jasny i ciekawy sposób przybliża nam skomplikowane procesy jakie zachodzą w naszych umysłach. "Paradoks Szympansa" zawiera w sobie wszystkie elementy dobrego poradnika dla każdego. Zachęcam do lektury!

Komentarze