Wyloguj swój mózg

Naszym światem zawładnęła wirtualna rzeczywistość. Każdego dnia nasze mózgi bombardowane są całym tsunami nowych informacji i bodźców. Czy mamy możliwość odłączyć się od sieci? Czy to wykonalne w XXI wieku? Jak nowe technologie wpływają na nasz mózg? jak wpływają na mózg dziecka, który dopiero się rozwija? co się dzieje z naszą pamięcią, uczuciami i samopoczuciem? Te ważne pytania stawia autor książki i pokazuje nam mechanizmy rządzące ludzkim umysłem. Anders Hansen, szwedzki psychiatra oddaje w nasze ręce niezwykle ważną książkę "Wyloguj swój mózg". Moją recenzję rozpocznę od cytatu z książki, który oddaje sens i celowość tej publikacji:
 
"Moja książka traktuje o najbardziej - według naszej wiedzy - zaawansowanej strukturze we wszechświecie, o centrum tego wszystkiego, co przeżyliśmy: centrum naszych uczuć, pamięci i świadomości. O naszym mózgu. (...) Przez oceany czasu mózg kształtował się tak, by dopasować się do świata, w jakim żył - świata fundamentalnie innego od tego, do którego przywykliśmy ty i ja (...)".
 
Niemal codziennie stajemy się uczestnikami przemian cywilizacyjnych, ogromnego tempa życia, rozwoju technologicznego. Płacimy za to frustracją, lękiem i depresją. Ale co zrobić, kiedy w świecie, w którym żyjemy, nie ma ucieczki od nowych technologii? Jak zadbać o swój mózg? W publikacji Andersa Hansena znajdziecie odpowiedzi na pytania, które wciąż nas nurtują. Dostaniemy tu wskazówki jak pogodzić obie przestrzenie naszego życia, tą realną i wirtualną. I jak się wylogować, by nasz mózg mógł odpocząć, by mógł przyjąć bodźce wynikające z kontaktów z drugim człowiekiem, z bliskości i piękna przyrody. Ale najważniejsza lekcja płynąca z lektury tej publikacji pokazuje jak we właściwy sposób korzystać z technologii, od której nie ma ucieczki, by żyć pełnią życia. 

Komentarze