Wściekłe suki
"Meksyk to olbrzymi potwór, który pożera kobiety. Meksyk to pustynia z prochu i kości. Meksyk to cmentarz z różowymi krzyżami. Meksyk to kraj nienawidzący kobiet."
Dahlia de la Cerda jest meksykańską pisarką i aktywistką społeczną. Jest współzałożycielką feministycznego kolektywu Morras Help Morras. Ma wykształcenie filozoficzne. Od urodzenia związana z miastem Aguascalientes, gdzie mieszka do dziś. Jej pisarska kariera zaczęła się w 2009 roku od wygranej w konkursie literackim „Letras de la Memoria”. Zbiór opowiadań "Wściekłe suki" z 2022 roku to debiut literacki autorki. Książka przyniosła jej rozgłos i stała się bestsellerem w Meksyku i za granicą. Dahlia de la Cerda zdobyła nagrodę Premio Nacional de Cuento Joven, a jej publikację przetłumaczono na język polski, angielski, włoski, francuski i turecki. W 2025 roku "Wściekłe suki" znalazły się na liście książek nominowanych do prestiżowej Nagrody Bookera.
"Co trzy godziny i dwadzieścia pięć minut w Meksyku ginie kobieta, rozczłonkowana, uduszona, zgwałcona, pobita do nieprzytomności, spalona żywcem, rozpruta ciosami noża, z połamanymi kośćmi i siną skórą."
Publikacja "Wściekłe suki" zawiera trzynaście opowiadań - monologów. Dahlia de la Cerda ukazuje codzienność kobiet z różnych warstw społecznych. Jej bohaterki to córki, matki, kochanki, przyjaciółki. To kobiety z różnych środowisk, które łączy wspólne doświadczenie bycia ofiarą przemocy. Autorka pisze o biedzie, przemocy seksualnej, przemocy fizycznej, o zastraszaniu, wykorzystywaniu i morderstwach kobiet. Ta skala okrucieństwa wobec kobiet i młodych dziewcząt przeraża. Zdecydowanie nie jest to łatwa lektura, gdyż mamy świadomość, że te opowieści nie są fikcją literacką, lecz odzwierciedlają rzeczywistość. Opowiadania
są pełne emocji. Autorka
posługuje się ostrym, bezpośrednim językiem, który oddaje frustrację i
wściekłość bohaterek. Książka
wywołała wiele emocji i stała się ważnym głosem w dyskusji o feminizmie
i przemocy wobec kobiet.
"Telefony nad ranem nigdy nie wróżą nic dobrego."
Meksyk zmaga się z alarmującym poziomem morderstw kobiet, często o podłożu seksualnym. Skala tego zjawiska jest tak duża, że zyskało ono własną nazwę – feminicidio (kobietobójstwo). Przemoc wobec kobiet ma miejsce niemalże na każdym kroku. Codziennie kobiety i młode dziewczęta giną bez wieści. Niestety, wiele przypadków przemocy pozostaje nierozwiązanych, a sprawcy unikają odpowiedzialności. Pomimo trudnej sytuacji, meksykańskie kobiety aktywnie walczą o swoje prawa. Organizacje feministyczne i aktywistki podejmują działania na rzecz zmiany prawa, zwiększenia świadomości społecznej i walki z bezkarnością. "Wściekłe suki" to manifest feministyczny, który wzywa do walki z tym bezwzględnym systemem. Ta książka to brawurowy i mocny debiut, wobec którego nie można przejść obojętnie. Gorąco zachęcam do lektury!
Komentarze
Prześlij komentarz