Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś

"Im bogatsza jest nasza wiedza, tym bardziej okazuje się, że patriarchat pozbawiony jest wszelkich podstaw antropologicznych. Na tle zakorzenił się w naszych społeczeństwach, że wygląda naturalnie, ale wystarczy zmienić skalę i cofnąć się w czasie do najstarszych społeczeństw, aby zrozumieć, że hierarchia płci opiera się jedynie na uprzedzeniach. Patriarchat jest bardziej kruchy, niż wmawiają nam to jego obrońcy."

Marylène Patou-Mathis  jest wybitną francuską badaczką, specjalizującą się w paleontologii człowieka i badaniu roli kobiet w społeczeństwach prehistorycznych. Jest dyrektorką badań w prestiżowym Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) oraz współpracowniczką Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. W trakcie swojej kariery pracowała nad zachowaniem społeczeństwa neandertalskiego i kwestionowała miejsce kobiet w prehistorii. Jest autorką licznych książek i publikacji naukowych. W swojej najnowszej pracy, zatytułowanej "Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś" udowadnia, że wczesne struktury społeczne nie miały cech patriarchatu. Autorka stoi na stanowisku, że te odległe społeczeństwa mogły mieć matrylinearną, a nawet matriarchalną naturę.

"Kobiety nie są ani gorsze, ani podporządkowane z natury, jak od dawna nam wmawiano. Właśnie z powodu tego przekonania mężczyźni przez całe wieki rościli sobie prawo do kontroli ich seksualności i wyznaczyli im miejsce w społeczeństwie ograniczone do sfery domowej. Usprawiedliwienie dla swoich zachowań czerpali z tekstów sakralnych, religijnych i naukowych... napisanych przez mężczyzn."

Marylène Patou-Mathis opierając się na najnowszych odkryciach naukowych i archeologicznych ukazuje nam prawdziwe miejsce i rolę kobiet w prehistorii. Zgodnie z założeniem archeologii gender, autorka  bada role społeczne i kulturowe pełnione przez kobiety i mężczyzn w dawnych społeczeństwach. Stereotypy dotyczące kobiet, które stanowią podwalinę systemów patriarchalnych kształtowane były przez całe stulecia. Jednak dowody z przeszłości dowodzą znaczącej roli kobiety u zarania dziejów ludzkości. Przez wieki kobiety były systematycznie wymazywane z kart historii. Ich osiągnięcia były przypisywane mężczyznom, a ich głos był tłumiony. Autorka przywraca kobietom ich należne miejsce w historii, ukazując ich siłę, inteligencję i determinację. Marylène Patou-Mathis przeprowadza nas przez wszystkie epoki historii starożytnej i przywraca widzialność kobietom sprzed tysięcy lat. Tym samym, nasze przodkinie odzyskują należne im miejsce na kartach przeszłości.

"Co najmniej sześćset lat przed naszą erą w Europie kobiety były królowymi, regentkami, cesarzowymi... Zarówno szlachcianki, jak i plebejuszki brały udział w wojnach i rewolucjach, które naznaczyły naszą historię i, podobnie jak mężczyźni, walczyły o wolność. Część jest nadal sławna, ale sporo zostało zapominanych. Wpisując się w ówczesne trendy, większość dziewiętnastowiecznych historyków wymazywała ich nazwiska z historii." 

"Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś" Marylène Patou-Mathis to książka, która zrewolucjonizowała nasze postrzeganie historii kobiet. Autorka podważa utarte schematy i stereotypy, ukazując rolę kobiet w dziejach ludzkości w zupełnie nowym świetle. Marylène Patou-Mathis obala mit, jakoby kobiety w prehistorii zajmowały się jedynie opieką nad dziećmi i zbieractwem. Dowodzi, że brały aktywny udział w polowaniach, wytwarzały narzędzia i odgrywały kluczową rolę w rozwoju społeczeństw. Ta książka to krok w stronę sprawiedliwszego i bardziej obiektywnego spojrzenia na przeszłość. Polecam dla każdego, kto interesuje się historią, feminizmem i rolą kobiet w społeczeństwie.

Komentarze