Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet
"Nadszedł czas, by kobiety - często tak niepewne siebie, swych zdolności, możliwości, wagi tego, co mogą wnieść i zaoferować, prawa do własnego życia - nauczyły się bronić przed nieustannym obwinianiem i zastraszaniem, by poważnie potraktowały własne aspiracje i zachowały je z całkowitą niezłomnością wobec figur męskiego autorytetu, usiłujących przejąć i wykorzystać ich energię dla własnych korzyści."
Mona Chollet jest francusko-szwajcarską dziennikarką i eseistką. Jest autorką książek poświęconych feminizmowi: Tyrania rzeczywistości (2013), Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet (2019) oraz Odkryć miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje związki między mężczyznami a kobietami (2022). W publikacji "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet" autorka dotyka tematu prześladowań kobiet, począwszy od czasów inkwizycji po współczesność. Uświadamia nam, że żylibyśmy dzisiaj w zupełnie innych społeczeństwach, gdyby polowania na czarownice nie wydarzyły się w naszej historii. My, kobiety jesteśmy spadkobierczyniami tego dziedzictwa. Bardziej lub mniej świadomie odczuwamy to po dziś dzień. Kim zatem jest czarownica?
"Postać czarownicy ucieleśnia dla mnie kobietę wyzwoloną od wszelkiej dominacji, od wszelkich ograniczeń; stanowi ideał, do którego należy dążyć, wskazuje nam drogę."
Popkultura wykreowała obraz czarownicy jako budzącej postrach starej kobiety. Często mieszkającej na uboczu, z dala od cywilizacji, a blisko natury. Kobieta ta jest niezależna od nikogo i posiada nadprzyrodzoną moc. Ta wiedza tajemna budzi strach. A strach budzi agresję. Postać czarownicy otacza aura niezrozumienia i podejrzeń. Taki wizerunek utrwaliły w naszej świadomości liczne przykłady z historii, literatury, filmu czy polityki.
"Polowania na czarownice wymierzone były zwłaszcza w kobiety starsze, właśnie dlatego, że wykazywały się one pewnością siebie, która dla mężczyzn była nie do zniesienia."
Prześladowania kobiet rozpoczęły się około roku 1400 i trwały do XVII wieku. Niektóre egzekucje wykonywano jeszcze w XVIII wieku. Demonizacja kobiet uznanych za czarownice doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy kobiet. W 1487 roku ukazał się drukiem Młot na czarownice, którego autorami byli dwaj dominikańscy inkwizytorzy: Jacob Sprenger i Heinrich Kramer. Jak pisze autorka publikacja ta wywołała zbiorową halucynację ogarniętych szaleństwem furiatów. Doprowadziło to do masowych zbrodni na kobietach - w zgodzie z prawem.
"Eksterminując niekiedy całe rodziny, siejąc postrach, tępiąc bezlitośnie pewne zachowania i praktyki uznawane za niedopuszczalne, polowania na czarownice przyczyniły się do ukształtowania naszego świata. Gdyby do nich nie doszło, żylibyśmy teraz w zupełnie innych społeczeństwach."
Mona Chollet skupia swoją uwagę na tym jak historia ukształtowała nasz świat. Analizuje dzisiejszą sytuację kobiet na całym świecie. Pisze o rozmaitych mechanizmach wykluczania kobiet, szczególnie tych, które nie chcą się wpisać w tradycyjne modele
społeczne. Pisze o kobietach niezależnych, wybierających życie w pojedynkę i świadomą bezdzietność. Dużą uwagę poświęca zagadnieniom związanym ze starzeniem się kobiet. Porusza również bardzo ważny temat - ekofeminizmu.
"Możemy jednak odnaleźć ogromną radość - płynącą z odwagi, zuchwałości, afirmacji życia, z rzucenia wyzwania wszelkiej władzy - gdy pozwolimy sobie na to, by nasze myślenie i wyobraźnia podążały szlakiem, którym prowadzą szepty czarownic."
Ponadto książka "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet" pokazuje nam kim są współczesne czarownice, czym jest tak naprawdę feminizm i walka o prawa kobiet. Autorka pisze o powszechnym zamachu na wszelkie przejawy kobiecej niezależności oraz o niezliczonych próbach ograniczania autonomii kobiet. Ta publikacja udowadnia, że prześladowania kobiet odcisnęły głębokie piętno w naszych umysłach. Uzmysławia nam również, że jesteśmy spadkobierczyniami tego dziedzictwa. Teraz przyszłość jest w naszych rękach. Warto o tym pamiętać dla przyszłych pokoleń.
"Jeśli jesteś kobietą i jeśli odważysz się wejrzeć w samą siebie, przekonasz się, że już jesteś czarownicą."
Manifest WITCH, Nowy Jork 1968
Komentarze
Prześlij komentarz