Tajemnice rodziny Brontë

"Nie umiem tego wyrazić, ale z pewnością każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że istnieje część nas samych gdzieś całkowicie poza nami. Na cóż by się zdało moje istnienie, gdyby ograniczało by się tylko do tego świata?"

Emily Brontë
 
Historia rodziny Brontë nie przestaje mnie fascynować. Od lat z uwagą śledzę poczynania w zakresie ustaleń biograficznych, dotyczących tej rodziny. W tym miejscu pojawia się nazwisko Eryka Ostrowskiego, który jest pisarzem, poetą i wybitnym badaczem historii rodu Brontë. Jego kolejne publikacje ujawniają wiele nieznanych faktów na temat twórczości i życia członków tej niezwykłej rodziny. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa MG ukazała się pierwsza publikacja Eryka Ostrowskiego na temat rodziny Brontë , zatytułowana "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące". Kolejno w 2017 roku, autor wydaje następną książkę pod tytułem "Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë". Licząca prawie 800 stron publikacja, ukazała się na łamach Wydawnictwa PWN i stanowi wnikliwą analizę twórczości rodzeństwa Brontë. Najnowsza publikacja z 2022 roku, poświęcona jest Emily Brontë.

"To, co najsilniej przyciąga do tej rodziny oraz w te strony, to obraz dziewczyny snującej się samotnie po wzgórzach - w słońcu, w deszczu, w jesiennej wichurze, śnieżnej zamieci. Dziewczyny ubranej w długi płaszcz z kapturem, chroniący ją przed podmuchami, siekącym deszczem i śnieżną zawieruchą. Obraz tak niepodobny do żadnego ze znanych literackich obrazów. Pierwszy, jaki rysuje się nam przed oczami na dźwięk tego nazwiska. Symbol tej legendy - Emily Brontë."
Eryk Ostrowski



Trzy siostry Brontë na portrecie Branwella, fot. Domena publiczna

"Emily Brontë. Królestwo na wrzosowisku" to pierwsza polska biografia autorki. Eryk Ostrowski podjął się nie lada wyzwania, by z niezwykle skąpych materiałów źródłowych, odtworzyć życiorys Emily. Choć, to jej przypisywane jest autorstwo "Wichrowych wzgórz", to o samej pisarce praktycznie nic nie wiadomo. Brak listów, zaginione rękopisy z okresu młodości, nikłe świadectwa pozostawione przez osoby z jej najbliższego otoczenia. Mamy tylko wyobrażenie, legendę, która żyje swoim własnym życiem. Jedyny obraz Emily Brontë jaki da się odtworzyć, wyłania się nam z korespondencji jej rodzeństwa oraz nielicznych zapisków i notatek dotyczących życia codziennego, jakie toczyło się na plebani w Haworth. Eryk Ostrowski podjął się próby poznania świata wewnętrznego Emily Brontë poprzez analizę jej twórczości poetyckiej, na którą składa się zbiór około stu dziewięćdziesięciu wierszy.
 
"Emily Brontë była przede wszystkim poetką. Odpowiadająca jej poezji i pisana równolegle z nią proza nie zachowała się, ale - na podstawie tych szczątkowych zapisów, jakimi dysponujemy - można przypuszczać, że nie była obfita. Z kolei ocalała w całości poezja potwierdza, że autorka przywiązywała do niej ogromną wagę i wkładała w nią całą energię twórczą. (...) Łączna liczba napisanych przez nią wierszy to około dwustu utworów powstałych w ciągu dziesięciu lat."

"I tak naprawdę pragnąc poznać duszę Emily Brontë, musimy oddać głos jej samej, a więc jej poezji."

Z zebranych przez Eryka Ostrowskiego informacji rysuje się obraz kobiety silnej, niezależnej i twardo stąpającej po ziemi. Emily Brontë była niezwykle przywiązana do rodzinnego domu i do swoich bliskich. Choć jej usposobienie było raczej introwertyczne, była pogodna i szczęśliwa w swoim własnym świecie. Kochała długie spacery po wrzosowiskach. Kochała przyrodę i zwierzęta. Ceniła ich towarzystwo nade wszystko. Nie była jednak taką samotniczką, jaką mamy w swoim wyobrażeniu. W jej życiu była również sekretna miłość. Emily skrywała tajemnicę. Jej namiętność zdradzają pozostawione przez nią wiersze. Głębia tego uczucia była niezwykła. Kim zatem był jej wybranek?
 
"Emily bez wątpienia była tą najtwardszą i zarazem najbardziej pogodną postacią z całego klanu Brontë. Może dlatego, że żyła we własnym świecie, może dlatego, że nie interesowały jej zupełnie problemy obcych ludzi, bez których doskonale się obywała. A może nie wynikało to z wyboru, lecz z naturalnych predyspozycji. Tak czy owak, na tle rodziny wydawała się niezłomna. I taką była, lecz do czasu."
 
Co wydarzyło się w życiu tej niezwykłej, tajemniczej kobiety, że odeszła z tego świata, całkowicie poddając się chorobie i śmierci. Jakie uczucia nią targały? Czemu w ostatnim rozdziale swojego życia straciła wolę walki? Kiedy zachorowała, nie pozwalała wezwać do siebie lekarza, nie stosowała się do żadnych zaleceń. Morzona gorączką, wycieńczona i wychudzona do ostatniego dnia wykonywała wszystkie należące do niej czynności. Nie pozwalała sobie pomóc. Nie spędziła jednego dnia w łóżku. Czy chciała oszukać śmierć? czy też utraciła jakikolwiek cel w życiu? Nie dane nam było poznać odpowiedzi na te pytania. Emily Brontë odeszła po cichu, tak jak żyła. Zmarła 19 grudnia 1848 roku, mając zaledwie 30 lat.  
 
"... życie stało się bardzo puste, a nadzieja okazała się dziwnym zdrajcą: kiedy znów będę w stanie zaufać jej podszeptom, nie wiem; szeptała, że Emily nie umrze - nie może umrzeć - i gdzie ona teraz jest? Poza moim zasięgiem - poza moim światem, oderwana ode mnie."
Charlotte
Brontë

Eryk Ostrowski w swoich publikacjach wykazuje się niezwykłym kunsztem literackim. Uwielbiam jego książki. Każdorazowo oddaje w nasze ręce niezwykłe rzetelny i drobiazgowo przeanalizowany materiał biograficzny. Ogromne bogactwo stanowią również zamieszczone w książce listy, wiersze, opowiadania i inne materiały źródłowe dotyczące rodziny Brontë. Czyta się to wspaniale. Gorąco polecam wszystkim wielbicielom twórczości Brontë. 

🔗 Charlotte, Anne i Emily Bronte - Idąc śladami Sióstr Bronte
🔗 Zwiedzanie Domu Sióstr Bronte - Bronte Parsonage, Haworth West Yorkshire
📑 Haworth – Muzeum rodziny Brontë
🎬 Stacja BBC zrealizowała film biograficzny o siostrach Brontë
📑 Monika Sujczyńska, W poszukiwaniu Wichrowych Wzgórz
📖 Zapomniane siostry
🎧 Siostry Brontë na nowo odczytane
🎧 Rodzeństwo Brontë - poważne dzieci z Wichrowych Wzgórz
🎧 O tajemnicach i ciekawostkach dotyczących rodziny Bronte rozmawiamy z Erykiem Ostrowskim
📖 Piszące siostry – trzy kobiece talenty w rodzinie Brontë czy sprytna ochrona rodziny?

Anne Brontë

🎧 Anne Brontë. Najmłodsza siostra szokuje Anglików
📑 „Agnes Grey” – Anne Brontë

Charlotte Brontë
📕 Charlotte Brontë. Dziwne losy Jane Eyre
📑
Charlotte Brontë – „Dziwne losy Jane Eyre”
🎧 Charlotte Brontë i "Dziwne losy Jane Eyre"
🎧 Zagadka literatury z kobietą w tle. Charlotte Brontë i jej siostry
🎧
"Villette" Charlotte Brontë. Historia zakazanej miłości

Emily
Brontë
🎬 Wichrowe wzgórza: miłość, nienawiść i zemsta
🎧
"Wichrowe wzgórza". Kto jest prawdziwym autorem powieści?
📑 „Emily Brontë – Królestwo na wrzosowisku” – Eryk Ostrowski
🎧 Na wrzosowisku i Wichrowych Wzgórzach. O tajemnicach rodzeństwa Brontë i nie tylko
🎧
Zagadki Wichrowych Wzgórz
🎧 Autor czy autorka? Największa tajemnica "Wichrowych wzgórz"

Branwell
Brontë
📑
Brat Brontë – talent na miarę wichrowych wzgórz – wywiad z Erykiem Ostrowskim, biografem rodzeństwa Brontë
🎧
Kto naprawdę jest autorem "Wichrowych Wzgórz"?
📑 Branwell Brontë: czy to on tak naprawdę napisał "Wichrowe wzgórza"?
📑 Tajemnice sióstr Brontë – czy słynne „Wichrowe wzgórza” napisał  w rzeczywistości mężczyzna – Branwell Brontë?
📑 Branwell Brontë, Poezje
📑
"O obrazie Landseera" - Branwell Brontë, niesłusznie zapomniany brat sióstr Brontë

Komentarze