Optymizmu można się nauczyć
"Umiejętności bycia optymistą nie wynosi się z wesołej szkółki niedzielnej szczęśliwych wydarzeń. Nie polega ona na wyuczeniu się mówienia sobie pozytywnych rzeczy. (...) Istotne jest to, co myślimy, gdy spotykają nas niepowodzenia. Ważna jest potęga myślenia nienegatywnego."
Martin Seligman jest wybitnym amerykańskim psychologiem, czołowym twórcą psychologii pozytywnej. Sławę przyniosła mu koncepcja wyuczonej bezradności leżąca u podstaw pesymizmu i wyjaśniająca mechanizm ludzkiej bierności. Rezultatem ponad dwudziestoletnich badań naukowych jest jego publikacja "Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie". To poradnik psychologiczny o tym jak poznać samego siebie, rozpoznać swój tok myślenia pozytywnego i negatywnego, a następnie zmienić swój wewnętrzny dialog i nauczyć się optymistycznego podejścia do życia.
"Każdy z nas - zarówno wyjątkowy pesymista, jak i wyjątkowy optymista - doświadcza obu stanów. (...) Zazwyczaj najbardziej przygnębieni jesteśmy, gdy się budzimy, a potem - w miarę upływu dnia - nastrój nam się poprawia. Nakłada się na to jednak nasz podstawowy cykl aktywności i odpoczynku. (...) Możemy nauczyć się kierować w życiu optymizmem, ale także brać pod uwagę - wówczas kiedy jest to konieczne - pesymizm."
W książce zamieszczono test sprawdzający czy jesteś optymistą. Wszystko bowiem zaczyna się od autoanalizy, refleksji nad swoim wewnętrznym kompasem emocji i zrozumienia jak do tej pory wyglądały nasze reakcje. Autor zachęca do zastanowienia się co myślimy o niepowodzeniach, które nas spotykają. Jak na nie reagujemy i co mówi nam nasz wewnętrzny głos. To są często nawyki wykształcone w dzieciństwie i wczesnej dorosłości, ale jeśli są szkodliwe, zawsze możemy je zmienić. Ważne, by wiedzieć jak to zrobić.
"Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej. Optymista dochodzi po porażce szybko do siebie i choć żyje mu się już trochę gorzej, podnosi się i zaczyna działać na nowo. Natomiast pesymista poddaje się i popada w depresję. Optymista cieszy się lepszym zdrowiem, a nawet żyje dłużej."
Autor analizuje głęboko pesymistyczny styl myślenia, który często leży u podłoża depresji. Charakteryzuje go negatywny obraz samego siebie, otaczającego nas świata i przyszłości. To, jak myślimy ma kluczowe znaczenie jak się czujemy. Martin Seligman analizuje kolejne dziedziny życia i podpowiada jak wdrożyć elementy psychologii pozytywnej w naszą codzienność. Daje nam konkretne wskazówki i sprawdzone metody jak nauczyć się optymizmu. To świetny i praktyczny poradnik dla każdego. Gorąco polecam!
"Tym, czego nam potrzeba, nie jest ślepy optymizm, lecz optymizm elastyczny - optymizm z otwartymi oczami. Musimy umieć korzystać, kiedy jest to potrzebne, z trzeźwego oglądu rzeczywistości, który zapewnia nam pesymizm, nie będąc jednakże skazanymi na ustawiczne życie w jego ponurym cieniu."
Komentarze
Prześlij komentarz