To na siebie od zawsze czekasz

"Żyjemy w społeczeństwie skoncentrowanym na zachowaniu pozorów i wyglądzie zewnętrznym. Jesteśmy uczeni ignorowania pragnień wewnętrznych, czujemy przed nimi lęk. Z tego powodu następuje odcięcie od JA."

Richard Schwartz jest terapeutą rodzin w ujęciu systemowym, wykładowcą i współautorem książek oraz artykułów naukowych. W publikacji, zatytułowanej "To na siebie od zawsze czekasz. Magiczna Kuchnia relacji i miłości pełnej odwagi" dzieli się z nami swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem terapeutycznym. To niezwykle inspirujący poradnik o związkach międzyludzkich, pokonywaniu trudności w relacjach i o poszukiwaniu szczęścia.

"Szczęście, które sprowadza się do utrzymywania głowy tuż nad powierzchnią tego pełnego bólu morza, jest niestabilne i łatwo je zburzyć."

W dzisiejszych czasach ludzie często są przepracowani, odsunięci od natury, pozbawieni satysfakcjonujących kontaktów towarzyskich, zestresowani. Na nasze ogólne samopoczucie ma również wpływ sposób odżywiania, aktywność fizyczna, sen oraz... poczucie własnej wartości. Te wszystkie składowe oddziaływują na to, jak będziemy się czuć sami ze sobą i jakie będziemy mieć kontakty z innymi ludźmi. Silne i wartościowe więzi społeczne są niezbędnym elementem szczęścia. Jednak o wiele łatwiej jest je budować, kiedy akceptujemy i szanujemy samych siebie.

"Rodzimy się pełni wrażliwości. Jednak większość z nas szybko się uczy - poprzez interakcje z opiekunami lub w wyniku traumatycznych doświadczeń - że bycie delikatnym i otwartym wcale nie jest bezpieczne i w konsekwencji zamykamy te dziecięce części i tworzymy z nich wewnętrznych wygnańców naszej osobowości."

Poczucie osamotnienia i braku zrozumienia dotyka obecnie znacznie częściej mężczyzn. System patriarchalny ukształtował fałszywy mit, że mężczyźni nie potrzebują bliskości, a rozmowa o własnych problemach jest oznaką słabości. Kobiety z kolei mają większą łatwość nawiązywania relacji, szukania wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Tym samym, powoduje to różnice we wzajemnym zrozumieniu się w relacjach partnerskich. Często dochodzą do tego zranienia z przeszłości, które wyparte lub nieświadome, wpływają na nasze dzisiejsze funkcjonowanie wśród ludzi.

"Niewiele par ma świadomość, że korzenie ich sprzeczek wyrastają ze zranień przywiązania, partnerzy gubią się w dżungli nieprzyjemnych interakcji niepowiązanych z kłótnią, jednak wokół niej narastających."

Richard Schwartz pisze bardzo ciekawie. Dużo uwagi poświęca zrozumieniu mechanizmów psychologicznych które nami kierują. Pisze o trudnych relacjach w związkach, o miłości pełnej odwagi, o zrozumieniu samego siebie, o skutkach traumatycznych doświadczeń i procesach naprawczych. Daje praktyczne wskazówki dla wspólnego budowania trwałej bliskości i tworzenia kreatywnych rozwiązań. Dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie relacji międzyludzkich, to będzie świetny poradnik. Polecam!

Komentarze

Prześlij komentarz