Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia

 "Na wyłączność mamy tylko samych siebie. Jedynie i aż. (...) I tylko my sami jesteśmy ze sobą w każdej chwili. My siebie znamy najlepiej, bez względu na to, jak wiele zrozumienia otrzymujemy od innych. Nie jest to wezwanie do egocentryzmu. To raczej zachęta do bycia dla siebie dobrym."

Adam Zemełka jest doktorem nauk społecznych w zakresie psychologii i doktorem nauk o zdrowiu. Jest również współtwórcą jednego z pierwszych autoterapeutycznych projektów online - autoterapia.eu.  W publikacji "Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia" dzieli się z nami swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. 

"Już dziś pozwól sobie na docenienie tego, kim jesteś. A kim jesteś? Człowiekiem, który jak inni ludzie dąży do szczęścia, do którego ma przyrodzone prawo."

Książka zawiera sto rozdziałów - sto sesji terapeutycznych. To krótkie, przejrzyste wskazówki i interpretacje, dotyczące tego jak odnaleźć samego siebie, jak siebie zrozumieć i w pełni zaakceptować.  I właśnie od samoakceptacji rozpoczyna się autoterapia. Autor pisze o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. W większości swoich rozważań opiera się na modelu terapeutycznym Alberta Ellisa - amerykańskiego psychologa i psychoterapeuty, twórcy terapii poznawczo-behawioralnej.

"Skoncentruj się po prostu na cieszeniu się życiem, a nie udowadnianiu sobie i innym, jaki dobry albo jaki zły jesteś."
Albert Ellis

Adam Zemełka zachęca, by skoncentrować się na polepszeniu własnego samopoczucia, by w niepowodzeniach czy smutkach, nie ulegać autodestrukcji. Podpowiada, jak unikać etykietowania siebie i innych, jak nauczyć się nie przejmować nadmiernie opinią otoczenia, jak nie bać się podejmować nowych wyzwań. Autor podsuwa szereg pytań, które mogą nam pomóc uporządkować swoje myśli, swoje odczucia, swoje życie. Każdy rozdział kończy się ćwiczeniem, które możemy wykonać samodzielnie. Daje to szansę na weryfikację zdobytej wiedzy i analizę tych treści po każdej sesji.

"Co wpływa na nasze życie? Czy postrzegamy je jako wynik splotu przypadkowych okoliczności? Czy raczej jesteśmy skłonni uważać, że to my decydujemy o sobie i czujemy się prawdziwymi kowalami swojego losu? To bardzo ważne pytania, na które odpowiedzi odsłaniają nasze podejście do osiągania celów i planowania własnego życia."

Autor podkreśla jak ważna jest obserwacja i rozumienie własnych emocji. Uczy jak rozpoznawać zniekształcenia jakie podsuwa nam nasz własny umysł. Jak oddzielać przekonania od faktów. Jak zmienić mocno zakorzenione schematy myślenia i uciszyć wewnętrznego krytyka. Zachęca do tworzenia dobrych nawyków, działań, które nam służą, zarówno dla zdrowia psychicznego jaki i fizycznego. Podpowiada, jak to zrobić.

"Bez względu na to, jak bardzo czasem w to wątpimy, my sami jesteśmy kapitanami naszego życia. Jego jedynymi posiadaczami i wyłącznymi dysponentami. I wbrew lękowi (lub mimo jego obecności) możemy cieszyć się życiem i robić to, co uznajemy za istotne."

Każdy rozdział w tej książce jest napisany w jasny, zrozumiały i przejrzysty sposób. Adam Zemełka daje nam przykłady z własnej praktyki i wieloletniego doświadczenia psychoterapeutycznego. Pisze ciekawie i pozostawia wiele do przemyślenia. Książka jest również zbiorem mnóstwa inspirujących cytatów. Sto sesji można czytać kolejno, można też sięgać losowo do wybranych tematów. Czyta się to świetnie, serdecznie polecam!

"Nie dopuść do tego, by aprobata ze strony innych osób stała się warunkiem twojej psychicznej stabilności."
Karl Lagerfeld

Komentarze