Tajemnicza Ina Benita

"Niech pan napisze, że jestem strasznie zakochana. Moja miłość ma ślicznie brzmiące imię, na którego dźwięk ludziom rozjaśniają się oczy. Moja miłość nazywa się: życie. Jestem na śmierć zakochana w życiu."
Ina Benita

Książka "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć", której autorem jest Piotr Gacek, to fascynująca opowieść o zjawiskowej kobiecie, której historia do dnia dzisiejszego wzbudza ogromne zainteresowanie. Ina Benita, wielka gwiazda sceny i ekranu okresu międzywojennego. Kobieta, która urodziła się trzy razy. Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Janina Benita Lina hrabianka Florow-Bułhakówna. Przyjmuje się, że urodziła się 1 lutego 1912 roku w Kijowie. Była jedynaczką. Jej matką była Helena Maria z Orańskich. Jej ojcem był rosyjski arystokrata Mikołaj Florow-Bułhak. Był on wysokim rangą urzędnikiem w kijowskim magistracie i współpracownikiem naukowym Kijowskiego Instytutu Politechnicznego.  

W 1920 roku, wskutek ofensywy bolszewickiej w czasie wojny domowej w Rosji, rodzina aktorki przyjechała do Polski. W roku 1924 ojciec wysłał Inę do Paryża, do klasztornej szkoły z internatem, którą Siostry Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa prowadziły na przedmieściach Paryża. Było to gimnazjum i pensjonat dla dziewcząt. Ina uczyła się tam przez 5 lat. W 1929 roku zmarła matka Iny Benity. Wówczas wróciła ona już na stałe do Warszawy. Ina zapisała się na lekcje do Heleny Józefy Hryniewieckiej, której kursy Wokalno-Dramatyczne były najdłużej działającą szkołą teatralną w Warszawie. Naukę aktorstwa Ina ukończyła w 1931 roku z wyróżnieniem. Mogła wówczas zacząć spełniać swoje marzenia związane z występami na scenie i na dużym ekranie.

"Ina Benita jest też odbiciem naszego wyobrażenia nowoczesnej kobiety lat międzywojnia. Samodzielna i niezależna od mężczyzn, wykształcona, znająca języki obce, sama na siebie zarabiająca, i to nieźle, szukająca nowych życiowych wyzwań. (...) Wiodła barwne życie, mimo zawirowań, jednak beztroskie, do września 1939 roku."

Ina Benita wystąpiła w szesnastu filmach. Zadebiutowała w 1932 roku w filmie "Puszcza". Stała się gwiazdą sceny teatralnej, kina i kabaretu. Grała, tańczyła i śpiewała. Jej uroda, wdzięk i talent był dostrzegany i doceniany na każdym kroku. Zagrała między innymi w takich filmach jak: "Jego ekscelencja subiekt", "Jaśnie pan szofer", "Dwie Joasie", "Ludzie Wisły", "Sportowiec mimo woli" czy "Czarne diamenty". Stała się "królową seksapilu", pierwszą i ostatnią. To dla niej utworzono tę kategorię na letnim Balu Mody w 1939 roku. Jej dostatnie, szczęśliwe życie przerwała wojna. Wojna zabrała jej wszystko. Utraciła rodzinę, karierę, kraj, który kochała. Zniknęła wśród warszawskich gruzów. Zatarła za sobą wszystkie ślady. Wiele tajemnic zabrała ze sobą. 

Dziennikarz Piotr Gacek szukał informacji o Inie Benicie przez kilkanaście lat. Przeglądał stare książki i czasopisma. Poszukiwał dokumentów, skrupulatnie sprawdzał każdy ślad, na jaki natrafił. Próbował swoich poszukiwań również za pośrednictwem Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Nawiązał kontakt z osobami, które znały Inę Benitę osobiście. To ich relacje stanowią bezcenny wkład w poznanie tej tajemniczej kobiety. Autor odtwarza historię Iny Benity w czasie wojny. Pisze o jej zawiłych losach podczas okupacji i w czasie powstania warszawskiego. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie - kim była naprawdę Ina Benita? Piotr Gacek swoją opowieść kończy na roku 1944. W tym miejscu ślad o Inie Benicie urywa się...

"Życie Benity przypomina przesuwające się klatki filmowe. Jedne przedstawiają obrazy szczęścia i euforii, inne zaś smutek i tragizm. A ja jestem tylko widzem..."
Piotr Gacek

Publikacja "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" ukazała się w 2018 roku. I mniej więcej w tym samym czasie pojawił się ślad w sprawie powojennych losów Iny Benity. Po siedemdziesięciu latach, odkryto, że aktorka przeżyła wojnę, wyjechała z kraju i przeżyła kolejnych czterdzieści lat w całkowitym zapomnieniu, z dala od Polski. Zmarła 9 września 1984 roku w Pensylwanii, w wieku 72 lat. Poniżej zamieszczam informacje o jej dalszych losach. Życiorys Iny Benity to niesamowita, niewiarygodna wręcz historia. Jestem nią oczarowana!

🎬 Ina Benita. Dwa życia
🔗
W ILUZJONIE: Ina Benita (część 1)
🔗 W ILUZJONIE: Ina Benita - Moja miłość nazywa się życie (część 2)
🔗 W ILUZJONIE: Ina Benita (część 3)
🔗 Nieznane powojenne losy Iny Benity: tajemnica z Rhumspringe
🔗 Ina Benita. Nieznane losy przedwojennej gwiazdy filmowej
🎧 Powojenne losy Iny Benity - Audycja - RADIO KAMPUS
🎧 Ina Benita. Życie po życiu
🔗 O czym milczy historia: Ina Benita
📑 Ina Benita. Kaukaska księżniczka
📑 Przedwojenna gwiazda i powojenne zapomnienie. Dwa życia Iny Benity

📑 Krymskie i kijowskie korzenie Iny Benity, czyli rodowód Florowów-Bułhaków
🎧 Gwiazda polskiego kina była niewygodna dla wszystkich. Co wiemy o Inie Benicie?

📑 Ina Benita: aktorka wyklęta
📑
Ina Benita i jej długa droga do Ameryki. Nieznane powojenne losy słynnej aktorki
📑 "Moja babcia, Ina Benita" - rozmowa z Alexandrią Scudder, wnuczką Iny Benity
📑 Ina Benita kochała wielu mężczyzn, ale najbardziej kochała życie

Komentarze