To nie smutek, to depresja

 "Jeśli istnieje podejrzenie, że młoda osoba ma depresję, ważne jest, aby natychmiast znalazła wsparcie. Powrót do zdrowia jest znacznie szybszy u tych, którzy czują się wspierani przez otoczenie: czy to członka rodziny, czy przyjaciela, psychologa czy lekarza."

Depresja ma bardzo wiele twarzy. Może dotknąć dorosłego, nastolatka, a nawet kilkuletnie dziecko. Depresji często towarzyszy poczucie bezsensu, beznadziei, smutku, brak siły, bezsenność, ogólne osłabienie, ból fizyczny. Takich objawów nie można lekceważyć. Depresja to choroba. Można ją skutecznie leczyć. Monika Kotlarek w książce "To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie" podpowiada, co zrobić, gdy mamy w swoim otoczeniu młodą osobę z zaburzeniami nastroju. Autorka jest psycholożką, prowadzi sesje psychologiczne online, redaguje również bloga Psycholog pisze, na którym dzieli się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem.

"Chory budzi się często z nieokreślonym ciężarem w piersi. Każdy kolejny dzień jest wyzwaniem na miarę zdobycia Everestu, a stygmatyzacja i ignorancja społeczeństwa tylko tę wspinaczkę utrudniają. Często w zmaganiu się z zaburzeniami psychicznymi pomaga otwarcie się na innych i mówienie o swoich problemach, jednak wiąże się to z ogromną uwagą i potrzebą przede wszystkim akceptacji i zrozumienia."

W tym szalonym świecie, każdy z nas doświadczył poczucia obniżonego nastroju. Nie zawsze był to epizod depresyjny. Jednak, gdy taka sytuacja dotyka młodego człowieka, trzeba być szczególnie wyczulonym. Uważna obserwacja dziecka, pozwoli nam na szybką diagnozę i pomoc. W publikacji "To nie smutek, to depresja" znajdziecie mnóstwo cennych wskazówek, jak wspierać nastolatka w kryzysie. 

 "Najlepsze, co możesz zrobić, to zaoferować wsparcie i być. Po prostu być, bez oceniania i osądzania."

Autorka podpowiada jak słuchać, jak rozmawiać i w razie potrzeby, nie wahać się szukać fachowej pomocy. W książce opisane są ogólne symptomy i objawy zaburzeń nastroju, omówione są rodzaje depresji i czynniki ryzyka. Znajdzie tam również poglądowy test dla młodzieży oraz ćwiczenia i wskazówki, co robić, gdy podejrzewamy depresję u nastolatka. Ta niewielkich książeczka jest kwintesencją wiedzy na temat depresji u młodych ludzi. Polecam dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. To niezwykle ważna publikacja.

"Depresja jest okrutna i niesprawiedliwa. Jeśli jest coś, co może ją nieco złagodzić - nawet na chwilę - pozwól sobie na zrobienie tego, obojętnie jak głośno depresja będzie protestować. Zasługujesz na to."

Komentarze