Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą

"Granice uczynią nas wolnymi."
 
Dlaczego mamy taki problem z ustalaniem własnych granic? Czemu ponosimy tak duży osobisty koszt, kiedy musimy zadbać o siebie? Dlaczego, kiedy czujemy się wykorzystywani, nie potrafimy odpowiednio zareagować?  Czy można nauczyć się budowania zdrowych relacji z ludźmi, na każdym etapie życia?
 
Na te, i wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedzi w książce Nerdry Glover Tawwab, zatytułowanej "Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą." Nerdra Glover Tawwab jest terapeutką, mającą ogromne doświadczenie w pracy zawodowej. Uczy ludzi asertywności, uczy ich dbania o siebie bez ryzyka odrzucenia ze strony najbliższych. Pracuje z ludźmi również za pośrednictwem mediów społecznościowych, udziela porad, kształci i pisze poradniki na ten temat. 
 
"Wytyczenie zdrowych granic sprzyja spokojowi i poczuciu bycia bezpiecznym, kochanym i szanowanym. Są one oznaką tego, na ile dopuszczamy do siebie wsparcie innych i w jakim zakresie udzielamy go sami."

Kiedy czujemy się przytłoczeni, sfrustrowani, kiedy zaczynami unikać interakcji z ludźmi, kiedy brakuje nam czasu dla siebie i coraz częściej ogarnia nas chęć, by rzucić to wszystko i zniknąć dla otoczenia - to znak, że pora coś zmienić w swoim życiu. Autorka dzieli się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie umiejętności stawiania granic we własnym życiu. Czasem nawet nie jesteśmy świadomi, że dla satysfakcjonujących kontaktów z ludźmi, granice są nam po prostu bardzo potrzebne.

"Pokutuje popularne a mylne przeświadczenie, że wyznaczanie granic zawsze oznacza powiedzenie nie. Granice można ustalać na wiele sposobów, a odmowa to tylko jeden z nich."

Najtrudniej zawsze sprawa wygląda w relacjach z najbliższą rodziną, z ludźmi, na których nam zależy.  Kiedy nie chcemy nikogo rozczarować, obawiamy się odtrącenia, to ustalenie granic może sprawiać nam kłopot. Wolimy wówczas znieść własny dyskomfort, niż urazić kogoś, kogo kochamy. Jednak takie postępowanie na dłuższą metę przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Ponieważ szacunek dla samych siebie jest sprawą kluczową. Bez tego nie zbudujemy szczęśliwych relacji z ludźmi. 

"Rodzice uczą dzieci, dostarczając im wzorów. Ci, którzy sami będą przykładem niezdrowego stawiania granic, w nieuchronny sposób zaszczepią niezdrowe granice swoim dzieciom."

Autorka wymienia sześć najważniejszych rodzajów granic, o jakie należy zadbać. Są granice związane z naszą przestrzenią osobistą i kontaktem cielesnym, granice seksualne, granice intelektualne, emocjonalne, materialne i granice czasowe. Żeby móc ustalić własne granice, musimy znać i rozumieć siebie samych. Dopiero wówczas umiemy rozpoznać naruszenia naszej godności ze strony innych. By być kochanym, granice są niezbędne, ale jeszcze ważniejsze jest to, by kochać i szanować samego siebie. Z tą refleksją Was zostawiam i odsyłam do lektury.

"Skierujcie energię ku swojemu wnętrzu, wyznaczając granicę opartą na zwracaniu się do siebie w sposób nieobcesowy, życzliwy i kochający."

Komentarze