Powrót do swego wewnętrznego domu

 "Każde dziecko odczuwa, przynajmniej początkowo, potrzebę bezwarunkowej miłości. Nie dostrzegając jej u swoich rodziców lub opiekunów, dziecko nie może zorientować się, kim jest. Każdy z nas był MY, zanim stał się JA. Pragniemy ujrzeć odbicie nas samych w innych. Potrzebujemy poczucia, że jesteśmy ważni, że traktuje się nas serio, że każda cząstka nas zasługuje na miłość i akceptację."

John Bradshaw - słynny amerykański psycholog, doradca i autor książek, zasłynął jako twórca teorii "wewnętrznego dziecka". Bazując na własnych, bolesnych doświadczeniach z dzieciństwa, opracował terapię, która pomogła milionom ludzi na świecie. Swoją wiedzą, doświadczeniem i własnymi przeżyciami podzielił się z nami w książce "Powrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko."

"Skrzywdzone wewnętrzne dziecko jest główną przyczyną nałogów i zachowań kompulsywnych."

Teoria "wewnętrznego dziecka" zakłada, że wszystkie krzywdy i traumy, jakich doświadczyliśmy jako dzieci, rzutują na całe nasze życie. John Bradshaw, w swojej pracy terapeutycznej, opierał się na badaniach i publikacjach Zygmunta Freuda, Erica Berne'a, Miltona Ericksona, Alice Miller oraz terapeuty Rona Kurtza. Autor sam wychowywał się w rodzinie dysfunkcyjnej. Jego ojciec był alkoholikiem. Jako dziecko doświadczył zaniedbania emocjonalnego, z którym borykał się przez długie lata. Sam również popadł w alkoholizm. Udało mu się jednak pokonać nałóg. Postanowił odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko. Swoją podróż do samego siebie opisał w książce "Powrót do swego wewnętrznego domu."

"Odzyskiwanie wewnętrznego dziecka polega na cofnięciu się w czasie do kolejnych etapów rozwoju i rozwiązaniu problemów, które nadal pozostały nierozwiązane." 

Książka składa się z czterech części. Część pierwsza skupia się na okresie wczesnego dzieciństwa. W drugiej części zostają omówione poszczególne okresy rozwojowe, z uwzględnieniem potrzeb emocjonalnych, których zaspokojenie jest niezbędne do zdrowego rozwoju. Część trzecia zawiera zestaw proponowanych ćwiczeń korygujących, które można wykorzystać do lepszego poznania i otoczenia opieką naszego wewnętrznego dziecka. W części czwartej autor skupia się na odkrywaniu i analizie wewnętrznego dziecka. John Bradshaw dużo opowiada o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Sporo uwagi poświęca również kwestii współuzależnienia i terapii przemiany.

"Współuzależnienie definiuję jako zaburzenie charakteryzujące się utratą tożsamości. Być współuzależnionym oznacza stracić kontakt z własnymi uczuciami, potrzebami i pragnieniami." 

"Przystosowanie do stresu jest z natury stanem tymczasowym. I z zamierzenia nigdy nie miało być stanem trwałym. Jednak w miarę upływu czasu człowiek żyjący w stałym stresie, wywołanym przez zachowanie alkoholika, nie dostrzega własnych sygnałów wewnętrznych - własnych uczuć, potrzeb i pragnień."

Dla wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką, publikacja Johna Bradshawa będzie cenną pozycją. Proces uzdrawiania opisany jest przez autora w jasny i przejrzysty sposób. Ta książka to zarówno bogate źródło wiedzy, ale też sporo narzędzi praktycznych do pracy własnej. Polecam!

Komentarze