SIEĆ NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

 "Sukces to lubienie siebie, lubienie tego, co robisz, i lubienie tego, jak to robisz."
Maya Angelou

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych  do zadań biblioteki pedagogicznej należy prowadzenie wspomagania szkół i placówek oraz bibliotek szkolnych. Jedną z form wspomagania nauczycieli bibliotekarzy jest prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia. Idea sieci współpracy i samokształcenia polega na wzajemnym uczeniu się od siebie, wymianie wiedzy i doświadczenia nauczycieli bibliotekarzy oraz na inspirowaniu się i zdobywaniu nowych kompetencji.

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Filii w Będzinie spotkania bibliotekarzy szkolnych odbywały się od wielu lat. Systematyczne spotkania, jeszcze przed rokiem 2013, miały ten sam cel, co zakładała koncepcja sieci współpracy. W roku 2013 pracownicy biblioteki zostali przeszkoleni w ramach projektu „System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół”, i tym samym zyskali kompetencje koordynatora sieci i szkolnego organizatora rozwoju edukacji. 

Wówczas w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Filii w Będzinie została utworzona Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu będzińskiego. Od tego momentu sieć stale się rozwija, dołączają nowe osoby i jesteśmy nastawieni na długofalową współpracę. W okresie od 2013 do 2023 roku spotykaliśmy się 30 razy. W tym czasie przeszkoliliśmy się w tematyce ewidencji materiałów bibliotecznych, korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych, stosowania licencji Creative Commons, obsługi bloga bibliotecznego, obsługi Canvy i Genially czy wykorzystania teatrzyku kamishibai w pracy nauczyciela bibliotekarza.

 

Przez te dziesięć lat odbyliśmy mnóstwo rozmów. Toczyliśmy dyskusje i uczyliśmy się od siebie nawzajem. Spotykaliśmy się z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Światowego Dnia Książki, Dnia Bibliotekarza, Tygodnia Bibliotek czy Dnia Kobiet. Zapraszaliśmy na nasze spotkania gości i prelegentów, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. W 2017 roku naszym gościem był również Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Pan Krzysztof Kobiałka, który wygłosił prelekcję na temat roli nauczyciela bibliotekarza w środowisku szkolnym. Przetrwaliśmy pandemię i w tym trudnym czasie przenieśliśmy nasze spotkania do sieci. By w pełni kontynuować naszą współpracę i wymianę doświadczeń została utworzona  grupa na Facebooku - BIBLIOTEKARZE, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego i obecnie zrzesza bibliotekarzy z całej Polski.


Nasza współpraca trwa nadal. Poznajemy nowe osoby, z tymi, którzy odchodzą na emeryturę się żegnamy, ale nie zaprzestajemy działalności. Mamy już plany na kolejne spotkania. W naszym zawodzie jest niezwykle ważne doskonalenie zawodowe. Dziękuję wszystkim uczestnikom, prelegentom, gościom i przyjaciołom biblioteki za wieloletnie współpracę i wsparcie. Dziękuję również moim współpracownikom za zaangażowanie, kreatywność i koordynowanie sieci. Liczę na kolejne lata udanej działalności i zapraszam do naszej biblioteki.

📖 Siła sieci. Krótki poradnik sieciowania dla bibliotek i nie tylko
📖 Przewodnik metodyczny dla koordynatorów sieci współpracy i samokształcenia
📖
Coaching w pracy z zespołami nauczycielskimi
📖 Szanse i zagrożenia doskonalenia nauczycieli prowadzonego w formie sieci 
📖
Wspomaganie szkół i przedszkoli - coaching, mentoring i inne formy pracy

"Ostatecznie to sami jesteśmy swoim najlepszym nauczycielem. Kiedy jesteśmy otwarci, świadomi i czujni, możemy poprowadzić siebie w odpowiednim kierunku. "
Tarthang Tulku

Komentarze