Jak pisać krótkie teksty, które przyciągną uwagę

"Opowieści to coś więcej niż słowa. To doświadczenia, którymi się dzielimy. Opowiadając, przeżywamy wydarzenia jeszcze raz, by uwolnić się od nich lub nadać im sens."
 
Joanna Wrycza-Bekier jest doktorem nauk humanistycznych i certyfikowanym trenerem biznesu. W swojej pracy zawodowej pisze, szkoli i inspiruje. Jest autorką siedmiu książek odsłaniających tajniki pisania. Wśród nich znajduje się publikacja "Fast text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę". Autorka prowadzi również bloga Poradnik Pisania, na którym udziela porad i dzieli się swoją wiedzą z zakresu blogowania i sztuki pisania. W swojej książce "Fast text", Joanna Wrycza-Bekier opisuje mnóstwo sposobów, jak pisać, by przyciągnąć uwagę czytelników. Uwzględniając, że uwagę zazwyczaj zwraca coś, co się wyróżnia, to musi być coś absurdalnego, zabawnego lub przesadzonego. I najlepiej, żeby było krótko opisane. Dzisiaj, bowiem mało kto czyta dłuższe teksty. 

Zaangażowanie czytelników można uzyskać, gdy nawiązuje się do bieżących i aktualnych wydarzeń. Warto pilnować się również, by używać prostych zdań i krótkich słów. Stanowi to podstawę prostego stylu. Autorka powołuje się na teorię podwójnego kodowania, którą zaproponował psycholog Allan Paivio, w 1971 roku. Teoria ta mówi, że przyswajamy informacje w dwóch odrębnych kodach: słownymi i obrazowym. Ale warto używać konkretnych opisów, używając obrazowych rzeczowników.

"Większość słów, zanim je wypowiemy, istnieje w nas jako obrazy. Ba, myśli składają się głównie z obrazów. Wytwory naszego mózgu - wspomnienia czy marzenia - nie przypominają jednak zdjęć czy filmów. Brakuje im precyzji, są wybiórcze, chwilowe i wyblakłe, ale za to można je odtwarzać na zawołanie."

Rozdział, który szczególnie mnie zainteresował dotyczy storytellingu, czyli umiejętności opowiadania historii. Ciekawe historie otaczają nas z każdej strony, Warto nauczyć się je gromadzić, spisywać i opracowywać. Niezwykle cenne okazuje się również dzielenie się własnymi doświadczeniami. Stawiamy wtedy na autentyzm, a to się zawsze dobrze sprzedaje. Osobiste historie są pełne emocji i niepowtarzalne. Jeśli piszecie teksty w mediach społecznościowych lub tworzycie posty na bloga, to wskazówki Joanny Wryczy-Bekier będą dla was idealną podpowiedzią jak to robić lepiej i skuteczniej. Warto poznać tajniki pisania i przykuwania uwagi naszych potencjalnych czytelników. Zachęcam do lektury!

"Nasze życie nie jest spisem dyplomów i osiągnięć, lecz podróżą pełną niespodziewanych wydarzeń. To, co najważniejsze, dzieje się pomiędzy wierszami (...)"
 

Komentarze