SYLWESTER. Skąd się wzięła tradycja świętowania?
"Stare przepowiednie, zwane proroctwami Sybilli, określały rok tysięczny jako datę końca świata."
Zofia Kossak
Zofia Kossak
Według starych legend w 317 roku papież Sylwester I pojmał ognistego smoka Lewiatana, zakneblował papieską pieczęcią i umieścił go w lochach Watykanu. Lecz, zgodnie z przepowiednią wierzono, że z końcem tysiąclecia nastąpi koniec świata. Kiedy na tron papieski w 999 roku wstąpił mnich benedyktyński Gerbert, niepokój tylko narastał. Gerbert uważany był za czarownika, gdyż studiował pisma arabskie, dużo czytał i tworzył nieznane konstrukcje. Ponadto, zasiadając na papieskim tronie przyjął imię - Sylwester II. To nasunęło mroczne przekonanie, że Sylwester I uwięził smoka, zaś Sylwester II go uwolni i tak dokona się przepowiednia. W miarę jak nadchodził koniec roku przerażenie rosło. Lecz o północy 31 grudnia 999, kiedy zaczęły bić dzwony w Watykanie, na balkonie pałacu Laterańskiego ukazał się papież i pobłogosławił światu i miastu „urbi et orbi” na długie wieki. Smok nie został uwolniony. Świat był ocalony. Radości nie było końca. Zabawa trwała do białego rana.
"Odprężenie, ulga, radość, równie silne, jak przedtem obawa, upamiętniły tę pierwszą noc sylwestrową. Życie, które miało zgasnąć, a zostało darowane, czas, który miał sczeznąć, a trwał nadal, zdały się czarodziejsko piękne, przynosząc samo dobro."
Zofia Kossak
Zofia Kossak
Tajemniczą konstrukcją nad którą pracowała papież Sylwester II okazał się zegar. Czasomierz nowego typu, z wahadłem i wagą, który zaczął dzielić upływający czas na drobniejsze cząstki, godziny i minuty. Tradycja zabaw sylwestrowych przetrwała do dnia dzisiejszego, choć do Polski trafiła stosunkowo późno. W XIX wieku na salonach arystokracji świętowano koniec starego i początek nowego roku. W tym czasie w chatach chłopskich kultywowano wciąż starą tradycję ludową. Wróżby i biesiadowanie odbywały się w gronie rodziny. Na stałe bale sylwestrowe zagościły w domach Polaków dopiero w XX wieku. Dzisiaj jest to powszechny zwyczaj na całym świecie. Zabawa, szampan i fajerwerki - to atrybuty nocy sylwestrowej. Życzę Wam wspaniałej sylwestrowej atmosfery i wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku!
"Gubi się wszelki porządek i jak przystało na początek, doświadczamy chaosu."
Maciej Krupa
Maciej Krupa
Bibliografia:
📖 Kossak Zofia. Rok polski: obyczaj i wiara. Warszawa. Wydawnictwo "Pax", 1958
📖 Pochroń Natalia. Skąd wziął się zwyczaj świętowania Sylwestra?
🎧 Dlaczego dzisiaj jest Nowy Rok?
📖 Sylwester w Europie: ciekawostki i zwyczaje sylwestrowe
🎧 Dlaczego dzisiaj jest Nowy Rok?
📖 Sylwester w Europie: ciekawostki i zwyczaje sylwestrowe
Komentarze
Prześlij komentarz