Poznaj herstorię Sosnowca!

Poznaj herstorię
Sosnowca!
Spacerownik po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet. Stacja Sosnowiec
to publikacja zainicjowana i wydana przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety. Publikacja jest rezultatem, rozpoczętego w 2018 roku projektu -  Zagłębiowski Szlak Kobiet. Głównym celem tej akcji jest przywrócenie pamięci o wyjątkowych kobietach, które w XIX i XX wieku zasłużyły się w sposób szczególny dla naszego regionu. Często wiedza o tych osobach jest znikoma, a wiele z nich, prowadząc działalność dobroczynną, artystyczną, społeczną, naukową czy edukacyjną zapisało się znacząco na kartach historii Zagłębia Dąbrowskiego. Pierwszą stacją na tym szlaku jest moje rodzinne miasto - Sosnowiec. Przystanki na trasach zostały wyznaczone w miejscach, gdzie bohaterki tej publikacji mieszkały, pracowały i działały. Poznajemy biografie 22 niezwykłych kobiet.
 
"Sosnowiczanki niezwykłe, które swoje losy związały z miastem na zawsze, bądź na chwilę, wykonując ważne zadania, lub oferując swoją obecność wtedy, gdy były potrzebne. Zaangażowane, wrażliwe i silne, zostawiły tu ślady swoich serc i stóp."

Trasa A - wyróżnia artystki, aktorki, naukowczynie. Wśród nich poznajemy sylwetkę między innymi Poli Negri - gwiazdy niemego kina, Natalii Stokowackiej - śpiewaczki operowej i primabaleriny, Alicji Dorabialskiej, która była fizykochemiczką, profesorką Poltechniki Lwowskiej, Warszawskiej i Łódzkiej czy artystki, bibliotekarki i działaczki społecznej Marii Nogaj. Warto wspomnieć tu również o animatorce kultury, którą była Janina Kiepura-Osiecka czy o wybitnej malarce - Jadwidze Maziarskiej.

Trasa D - poświęcona jest działaczkom społecznym. Jedną z bardziej zasłużonych w tym zakresie była Klara Julia Dietel - żona Henryka Dietla, fabrykanta i kupca. Ponadto, jako przedstawicielki burżuazji przemysłowej, wymienić należy również Fanny Lamprecht i Elzbietę Schoen. 

Trasa O - skupia się na działaczkach oporu. Jedną z nich jest Anka Kowalska - poetka, redaktorka i dziennikarka, aktywnie działająca w opozycji demokratycznej w PRL. W tej grupie znalazła się również Michalina Konieczna, Helena Gubała czy Bronisława Binek. 

Trasa P - prezentuje kobiety przedsiębiorcze, które wniosły znaczący wkład w rozwój edukacji, handlu czy przemysłu. Założycielką Żeńskiej Szkoły Realnej w Sosnowcu była Helena Radkiewiczowa. Pionierką wzornictwa przemysłowego w Polsce była Wanda Telakowska. Małgorzata Woźniak - była natomiast założycielką  ławy piwnej i Odlewni stali na Pogoni w Sosnowcu. Jedną z aktywnych propagatorek edukacji kobiet była Józefa Siwikowa. 

Wymienione w publikacji postacie, to zaledwie ułamek historii regionu pisanej przez kobiety. Mamy świadomość, że wiele z nich wciąż podostaje bezimiennych. W planach jest bieżąca aktualizacja tego zestawienia. Liczymy, że wiedza o niezwykłych zagłębiankach  będzie przywracana i utrwalana. Nad całością tej wspaniałej inicjatywy czuwa Halina Sobańska - Prezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, która tak zaprasza nas do lektury:

"Zapraszamy Państwa w podróż niezwykłą, sentymentalną, podczas której spojrzycie Państwo na region i Sosnowiec oczami 22 niezwykłych kobiet."

Publikacja jest dostępna do pobrania na stronie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety

Komentarze