Tydzień Książek Zakazanych
„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”.
Francis Bacon
Tydzień Książek Zakazanych w 2024 roku obchodzony jest między 22 a 28 września. "WOLNI MIĘDZY WIERSZAMI" to tegoroczne hasło TZK. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę cenzury i na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do wiedzy i informacji. Mocno akcentuje też znaczenie prawa do wolności intelektualnej i własnych wyborów czytelniczych.
Tradycje ograniczania prawa do czytania mają swoje korzenie w zamierzchłych czasach, kiedy to Kościół rzymskokatolicki w 1486 roku wprowadził pierwszy urząd kontroli publikacji. Miało to związek z upowszechnieniem się czcionki drukarskiej. Kilkadziesiąt lat później, w 1555 roku Generalny Inkwizytor, Giovanni Pietro Carafa, został papieżem Pawłem IV,
polecił sporządzić wykaz dzieł, których nie wolno rozpowszechniać,
posiadać ani czytać. W ten sposób w roku 1559 po raz pierwszy ukazał się
powszechny indeks ksiąg zakazanych. Umieszczono w nim tytuły dzieł oraz
nazwiska autorów rozpowszechniających nauki niezgodne z nauczaniem
Kościoła.
W ten sposób rozpoczęła się cenzura dzieł światowej literatury, która rozgościła się w życiu społecznym na całe stulecia. W 1966 roku Kongregacja Nauki Wiary oficjalnie zniosła obowiązywanie indeksu, pozostawiając wybory czytelnicze kwestii sumienia wiernych. Jednakże cenzura nie odeszła z przestrzeni publicznej.
"Książka jest największym dobrem człowieka. Rozszerza świadomość ludzką,
stwarza sojusz człowieka z człowiekiem, łączy, budzi, niepokoi,
przetwarza, rzeźbi rysy swej epoki i wyprzedza ją. Znikome życie ludzkie
rozszerza po granice wieczności, przezwycięża mijanie."
Emil Zegadłowicz
Tydzień Książek Zakazanych (Banned Books Week) po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć
na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek
w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Wciąż niestety krążą "czarne listy" publikacji, które mają stanowić zagrożenie "niewłaściwymi treściami". Autorzy na całym świecie spotykają się z represjami. Wolność słowa, w XXI wieku, wciąż jest zagrożona.
„Nie chodzi tylko o samo czytanie. Chodzi, aby dzięki czytaniu – myśleć i podejmować przemyślane działanie.”
Jacek Łapiński
(Banned Books Week)
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku
Komentarze
Prześlij komentarz