Skomplikowany portret rodziny

"Dom Holendrów"
Ann Patchett to pięknie opowiedziana, wzruszająca historia pewnej rodziny, pewnego portretu i pewnego Domu. To opowieść o poczuciu przynależności, o utraconym majątku, o opuszczonych dzieciach i samotności, która dotyka wszystkich członków tej rodziny. Narratorem tej historii jest Danny Conroy. Dla Danny'ego całym światem jest jego starsza siostra Maeve. Matka opuściła ich, kiedy był bardzo mały, nie zdołał jej zapamiętać i  pokochać. To Maeve otoczyła go opieką i wsparciem. Sama zniosła porzucenie przez matkę znacznie gorzej, omal przez to nie umarła. Ta sprawa w Domu Holendrów to temat tabu. Głową rodziny jest Cyril Conroy - człowiek chłodny, zdystansowany do świata i zamknięty w sobie. Cyril tuż po II wojnie światowej wzbogacił się inwestując w rynek nieruchomości, kupił wówczas wspaniałą posiadłość na przedmieściach Filadelfii. Olbrzymi, neoklasycystyczny Dom należał wcześniej do rodziny VanHoebeeków, których wspaniały portret wciąż zdobi wnętrze salonu.
 
"VanHoebeekowie byli największą atrakcją salonu, naturalnych rozmiarów świadectwem niszczycielskiego oddziaływania czasu na ludzi. Ich surowe i nieładne twarze oddano z holenderską precyzją i wyraźnie holenderskim rozumieniem światła, lecz na każdym piętrze były dziesiątki innych, mniejszych portretów - ich dzieci w korytarzach, ich przodków w sypialniach, nieznanych ludzi, których można było podziwiać rozsianych po całym domu" 
 
Rodzinę Conroy poznajemy w momencie, kiedy w ich Domu po raz pierwszy zjawia się Andrea - kobieta, która spowoduje największą katastrofę w życiu rodzeństwa. Ann Patchett pomału, nieśpiesznie odkrywa przed nami losy tych dwojga porzuconych dzieci, stopniowo buduje napięcie. Śledzimy ich życie przez całe dziesięciolecia, razem z nimi próbujemy odkryć rodzinne tajemnice, naprawić wyrządzone szkody, odzyskać utracony majątek. 
 
"Jest w życiu kilka takich chwil, gdy podskakujesz i przeszłość, na której stałeś, odsuwa się do tyłu, a przyszłość, na której masz wylądować, jeszcze nie wjeżdża na swoje miejsce, więc przez moment trwasz w zawieszeniu, niczego nie wiedząc i nikogo nie znając, nawet siebie samego."

Autorka zbudowała fascynującą, wielowątkową opowieść. Niezwykle precyzyjnie sportretowała trudne relacje rodzinne. Opisała, jak chowane urazy i wzajemne niedopowiedzenia ciągną się za członkami tej rodziny przez długie lata. Melancholia, osamotnienie, szukanie bliskości i poczucie niesprawiedliwości przebijają się w ich życiu raz za razem. Bohaterem drugiego planu w tej powieści jest niewątpliwie Dom. Ta posiadłość wywiera na jego mieszkańców ogromne wrażenie. Dom fascynuje, zachwyca, ale też dla niektórych jest odpychający. Jednak wszystko ma swój początek i koniec właśnie w Domu Holendrów. Ludzie przemijają, zmieniają się pokolenia, a Dom silnie stoi w swoich posadach, wciąż niezachwiany w swoim majestacie. Czy rodzinie Conroy uda się wyzwolić spod jego wpływu? Czy uda się naprawić stare krzywdy? Czy los przyniesie zadośćuczynienie? Bardzo zachęcam do lektury.

Książka jest dostępna do wypożyczenia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach. Rezerwacji możesz dokonać poprzez katalog online.

Komentarze