Przewodnik na trudny czas

Publikacja "Sztuka obsługi życia" jest zapisem rozmowy, jaką przeprowadził redaktor Piotr Żak z prof. Dominiką Dudek i prof. Bogdanem de Barbaro. Ta dwójka doświadczonych psychiatrów dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat współczesnego świata. Wykorzystując swoją wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe dają nam wskazówki jak przetrwać w świecie pełnym chaosu i niepewności. Od momentu kiedy wybuchła pandemia świat zmienił się nieodwołalnie. Każdy z nas odczuł to na swój sposób. Często jednak towarzyszył nam lęk, poczucie osamotnienia i przygnębienia. Publikacja "Sztuka obsługi życia" porusza szereg istotnych tematów bliskich każdemu człowiekowi, odpowiada na nurtujące nas pytania i wzbudza refleksję. 
 
"Człowiek to silna bestia, o niezwykłej zdolności do przystosowania. Mówimy, że nie potrafimy sobie wyobrazić, jak mielibyśmy przeżyć w takich czy innych warunkach, a jak przychodzi co do czego, to dajemy radę. (...) W Małych listach Sławomir Mrożek zanotował, że najtrudniej jest przeżyć najbliższe pięć minut - gołe, ślepe, nieme, nijakie. No bo co mogę w ciągu tych pięciu minut zrobić? Podrapię się po głowie, pójdę po szklankę wody, pozamiatam podłogę, przestawię krzesło z miejsca na miejsce. Ale te pięć minut trzeba przeżyć , żeby przeżyć następne i następne. Z jednej strony to takie beznadziejne, a z drugiej powoduje, że człowiek jest tak silną bestią".
 
Książka podzielona jest na cztery obszary, zatytułowane dom, wewnątrz nas , świat i czym żyjemy. Rozmowa rozpoczyna się od rozważań - jak pandemia wpłynęła na relacje ludzi w rodzinie, idąc dalej poruszany jest temat intymności człowieka. Kolejny wątek rozmowy dotyczy kontaktów z innymi ludźmi. Pada pytanie: Inny czy Obcy? Jak radzimy sobie z przełamywaniem stereotypów i jakie nastawienie do tego tematu prezentuje młodsze pokolenie. Czy jest możliwy świat bez podziałów na nas i Obcych? Dużo miejsca w książce poświęcono tematowi samotności i osamotnienia wśród ludzi.

"Samotności, która nas rozwija, trzeba się nauczyć, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Czasami bowiem chcielibyśmy na siłę te kryzysy zagłuszyć zgiełkiem albo obecnością innych osób. (...) Aby się nauczyć być z kimś, trzeba najpierw nauczyć się być samemu, czyli umieć się wyciszyć, poznać to, co ważne, zrozumieć swoje priorytety i potrzeby."

W drugiej części książki autorzy szukają odpowiedzi na pytanie - czemu sprzyja taka sytuacja jak pandemia: wierze czy wiedzy? Czy kryzys jaki nastał wzmocnił czy osłabił wiarę w ludziach? jak interpretujemy pojęcie wiary? Czy to może raczej nauka, medycyna przyszła z pomocą w momencie kryzysu, wzmocniła w ludziach poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Tematyka poczucia zagrożenia podczas pandemii nasuwa kolejny wątek rozmowy - jaką są stany depresyjne u coraz większej liczby osób i próby postawienia prognozy - co nas czeka dalej?
 
W części trzeciej - dotyczącej szerszej perspektywy sytuacji na świecie pojawia się jako pierwszy temat klimatu, zanieczyszczenia powietrza i wrażliwości ekologicznej. Następnie przechodzimy do zagadnienia - cyfrowego świata. Jak cyfryzacja i media społecznościowe wpływają na człowieka? Czy przyszłością zawładnie kiedyś sztuczna inteligencja? i do czego będzie wykorzystywana? Tę część kończą rozważania o polityce.

Ostatni obszar zatytułowany - czym żyjemy - w pierwszej kolejności odnosi się do wartości. Czy mamy dzisiaj na świecie kryzys wartości? 

"A przecież jeśli się zastanowimy, czym kierują się ludzie, to zobaczymy, że gruncie rzeczy kierują się bardzo podobnymi motywami. Wszyscy chcemy szczęścia, miłości, poczucia bezpieczeństwa (...)"

W końcowej części rozmowy, padają pytania fundamentalne: czym jest dobro i zło?, jak radzimy sobie z upływającym czasem, ze starością? czy da się opanować strach przed przemijaniem, przed śmiercią? Poruszony zostaje również temat cierpienia i eutanazji. Publikacja kończy się epilogiem, który stanowi posumowanie całości. Zawiera wnioski z rozmowy, refleksje i przemyślenia autorów. Ta książka, to zbiór drogowskazów na trudne szlaki naszego życia. Warto czerpać z tej nieprzebranej studni wiedzy i doświadczenia tak wybitnych ludzi. Każdy znajdzie tutaj temat bliski jego sercu. Serdecznie zachęcam do lektury!

Komentarze