Być (nie)zwykłym wychowawcą

"Wszystko zaczęło się od bloga Być Nauczycielem, na którym daję upust swoim przemyśleniom i pomysłom. Dzięki moim czytelnikom zrozumiałam, że muszę coś zrobić z własną kreatywnością. Otrzymuję mnóstwo pozytywnej energii od rożnych nauczycieli z całego świata. Cieszę się, że mam wsparcie ze strony tak licznego grona pedagogicznego, bo to bardzo istotna sprawa, gdy ktoś decyduje się wypuścić w świat swoją pierwszą publikację".
 
Takimi oto słowami autorka zaprasza nas do lektury swojej publikacji. Anna Konarzewska jest nauczycielką języka polskiego z piętnastoletnim stażem. Na co dzień pracuje w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Pasjonuje się swoją pracą, sztuką, filmem oraz teatrem. Swoją pasję realizuje również prowadząc bloga i będąc liderką Kreatywnej Pedagogiki. Publikacja "Być (nie)zwykłym wychowawcą" jest jej debiutem książkowym i stanowi zbiór scenariuszy lekcji wychowawczych dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. 
 
Książka zawiera osiem artykułów na następujące tematy: autorytet i szacunek nauczyciela, motywowanie uczniów, promocja czytelnictwa, relacje z rodzicami i jak być (nie)zwykłym wychowawcą. Zebrane scenariusze zajęć dotyczą głównie integracji grupy i kształtowania kompetencji miękkich wśród uczniów. Odrębny rozdział dotyczy problemów współczesnego świata. Autorka zamieściła tutaj scenariusze dotyczące takich zagadnień jak: agresja, homofobia, dopalacze, fonoholizm, nietolerancja, bezpieczeństwo w sieci, proekologia i stany depresyjne u dzieci i młodzieży. 

Dużo odniesień znajdziemy w tej publikacji do pedagogiki i nauk Janusza Korczaka - mistrza dialogu pedagogicznego. Na każdym kroku widać doświadczenie zawodowe autorki, która posługuje się często przykładami z własnej pracy. Jest to niewątpliwie duży atut tej publikacji. Bardzo dobrze się to czyta, przejrzysta konstrukcja i swobodny język są dodatkowym plusem dla tej książki. Zachęcam do lektury!

Komentarze