Autoterapia czyli jak pomóc samemu sobie
Lęk, strach, zamartwianie się, przygnębienie, smutek, złość to emocje, które zna każdy z nas. Autoterapia jest sposobem na to, by samodzielnie poradzić sobie z tymi trudnymi doznaniami. Czy można samemu się tego nauczyć? Magdalena Staniek - psycholog i psychoterapeutka oddaje w nasze ręce praktyczny poradnik terapeutyczny pt. "Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki". Podpowiada w nim, jak wykorzystać wiedzę psychologiczną do podniesienia jakości swojego życia, jak uwolnić się od negatywnego myślenia i osiągnąć wewnętrzną równowagę. Poradnik zawiera opis różnorodnych metod samopomocowych i wskazówki, jak sobie radzić ze stresem, lękiem, trudnościami w komunikowaniu się z ludźmi, z zaniżoną samooceną czy depresją.
"Doświadczenie lęku to zjawisko dość skomplikowane i niejednoznaczne. Jeśli bowiem lęki należą do twoich problemów i chcesz sobie z nimi poradzić, stajesz przed dość trudnym zadaniem. Będzie ono od ciebie wymagało wiele uważności, na to co dzieje się w tobie, i wiele otwartości - abyś zobaczył, jak inaczej może wyglądać twoja trudność."
"Osoby przewlekle się zamartwiające nie potrafią żyć w teraźniejszości, ponieważ ich uwaga jest nieustannie skierowana na przyszłość, w której rzekomo czai się wiele niebezpieczeństw. Przez to trudno im się dostosować do tego, co dzieje się teraz - w ten sposób dodatkowo zwiększa się ich lęk."
Wiele uwagi autorka poświęca terapii poznawczo-behawioralnej. Pierwszą część książki stanowi wprowadzenie do teorii, informacje o historii i skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej oraz omówienie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Wiedza teoretyczna przestawiona w pierwszej części poradnika ma nam pomóc w rozpoznawaniu własnych emocji i wyłapywaniu destrukcyjnych myśli. Zdecydowana większość tekstu przekazuje jednak wiedzę bardzo praktyczną. Druga część zawiera konkretne wskazówki, jak radzić sobie z poszczególnymi trudnościami. Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu. Podczas lektury czytelnik ma możliwość dokonywania na bieżąco autodiagnozy. Zaprezentowane techniki i ćwiczenia mają na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego, co pozwoli nam czerpać większą radość z życia.
"Człowiek więcej boi się tworów własnego umysłu niż konkretnej rzeczywistości"
Antoni Kępiński
Taka jest niestety prawda, lęk jest powszechnie doświadczaną emocją i często jego natężenie bywa nieadekwatne do tego co się naprawdę dzieje. Nasza wyobraźnia, niezdrowe "nakręcanie się", permanentne zamartwianie osłabiają naszą kondycję psychiczną, a co z tym idzie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Często wpływ na zaburzenia lekowe mają zakłócenia w przetwarzaniu informacji, błędna interpretacja sytuacji i wydarzeń, których doświadczamy. W książce znajdziemy wszystkie wytyczne do przeprowadzenia analizy poziomu naszego lęku, poznamy też skuteczne metody jego redukowania w codziennym życiu. W kolejnych rozdziałach przyjrzymy się zagadnieniu depresji, dowiemy się czym jest złość i nauczymy się asertywnie mówić o swoich potrzebach. Następnie autorka szczegółowo omówi nam mechanizmy powstawania stresu i przedstawi skuteczne sposoby radzenia sobie z nim.
Ważnym tematem w tej publikacji jest, według mnie, aspekt samoakceptacji oraz poczucia własnej wartości. Lubienie i akceptowanie siebie to cenna umiejętność. Osoba, która to potrafi, idzie przez życie z poczuciem szczęścia i spokoju. Łatwiej znosi porażki i przeciwności losu, umie nawiązywać wartościowe relacje międzyludzkie. Kiedy sami dobrze czujemy się ze sobą, to inni też dobrze czują się z nami. Autorka pokazuje nam czym jest wewnętrzna krytyka i jak destrukcyjnie na nas działa. Daje nam wskazówki i proponuje konkretne ćwiczenia na podniesienie własnej samooceny. Mocno wybrzmiewa tu kwestia szacunku i zatroszczenia się o samego siebie oraz zbudowania własnej autonomii.
"Akceptowanie
i lubienie siebie i innych to ważna umiejętność. Osoba, która to
potrafi, idzie przez życie z poczuciem szczęścia i spokoju. Umie
nawiązywać satysfakcjonujące relacje, czuje się dobrze sama ze sobą, zna
i wykorzystuje swoje mocne strony. Jest świadoma tych słabszych, ale je
akceptuje. Na twarzy takiej osoby dostrzeżesz uśmiech i spokój. Ludzie z
jej otoczenia są zaś zadowoleni, że mogą z nią dzielić życie. To
wszystko dzięki zdrowemu poczuciu własnej wartości i niezależności.
Tylko ten, kto to osiągnie, potrafi czerpać pełną radość i satysfakcję z
życia."
W końcowej części poradnika Magdalena Staniek skupia swoją uwagę na procesie komunikacji i budowaniu satysfakcjonujących relacji z ludźmi. Poradnik domyka się analizą zachowań zdrowotnych, takich jak racjonalne odżywianie się i zdrowy styl życia. Całość ujęta jest w jasny, fachowy język. Książka zawiera dużo testów, przykładów ćwiczeń, praktycznych wskazówek. Czyta się to dobrze. Książka jest dostępna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Filii w Będzinie. Link do rezerwacji znajdziecie TUTAJ. Zachęcam do lektury!
Komentarze
Prześlij komentarz