środa, 9 czerwca 2021

Polecam dla miłośników starego kina

Wszyscy, którzy kochają kino, w szczególności stare kino powinni sięgnąć po publikację pt. "Twarze i maski - ostatni wielcy kochankowie kina". To zbiór kilkunastu opowieści o związkach miłosnych i porywach serca gwiazd filmowych złotej ery kina. Czyż nie jest cudownie przenieść się w czasy rozkwitu i świetności Hollywood? Poznać historie miłosne wielkich gwiazd filmowych, których związki rodziły się i często też gasły w nieustannym blasku fleszy i otulinie sławy. Wiele z nich obrosło mitami, nieraz legenda przysłoniła prawdziwe losy kochanków, ale to jest właśnie magia kina, a my jesteśmy jedynie widzami w tym niezwykłym spektaklu. Hollywood stworzyło pojęcie "gwiazdy filmowej", która sama w sobie kojarzy się z kimś niedostępnym, nieziemskim, odległym od życia zwykłego, szarego człowieka. To zrodziło ciekawość i fascynację losami, nie tylko zawodowymi, naszych ulubieńców. Świat z zapartym tchem śledził losy wielkich romansów wśród gwiazd kina. Pod bacznym okiem dziennikarzy rozgrywały się kolejne śluby i rozwody. Akcja była wartka, emocje sięgały zenitu, a wyczekujący widzowie spragnieni wrażeń. Tyle tylko, że za tą bajkową otoczką krył się zwykły człowiek. Człowiek, który kochał, był kochany, ale także cierpiał, przeżywał swoje rozterki i dramaty. W opowieściach, ukazanych w książce, przedstawione są wszystkie oblicza miłości.

Historię rozpoczynamy od poznania losów Heleny Modrzejewskiej i jej relacji z Gustawem Zimajerem, który był zarówno jej nauczycielem jak i pierwszą miłością. Skandal i mezalians to tylko początek tej niezwykłej relacji. Oprócz Heleny Modrzejewskiej mamy jeszcze jedną polską gwiazdę filmową, a mianowicie Polę Negri i historię jej hollywoodzkich romansów. Kolejną bohaterką jest Greta Garbo i historie jej związków z Mautitzem Stillerem oraz z Johnem Gilbertem. Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć Marilyn Monroe i Arthura Millera oraz Grace Kelly i księcia Monako. Pojawiają się tu również historie miłosne Elizabeth Taylor, Rity Hayworth, Brigitte Bardot, Sophii Loren i Paula Newmana. Sporo miejsca poświęcono też dla postaci Alfreda Hitchcocka.  Poznajemy tu historię jego niezwykłego związku z żoną Almą Reville oraz przyglądamy się jego relacjom z kolejnymi filmowymi blondynkami, wśród których wymienić można: June Tripp, Madeleine Carroll, Joan Fontaine, Ingrid Bergman, Grace Kelly, Verę Miles czy Tippi Hedren.

Oprócz poznania losów i miłosnych przeżyć gwiazd filmowych, ogromnym atutem tej publikacji jest bogaty zestaw odniesień do epoki złotej ery Hollywood. W książce zbudowano niezwykły klimat, który dla miłośników starego kina, do których należę, jest ogromnie ważny. Natomiast prawdziwą wisienką na torcie jest ciekawy zbiór filmów, na które przy okazji lektury warto zwrócić uwagę. Osobiście odnotowałam obszerną listę klasyków do obejrzenia bądź też dla odświeżenia w pamięci. Warto zauważyć, że zupełnie inaczej odbieramy film, kiedy znamy okoliczności jego powstania, odczuwamy temperaturę emocji między aktorami lub znamy pikantne szczegóły łączących ich relacji. Wiedza zdobyta, dzięki lekturze tej publikacji rzuca nam nowe spojrzenie na historię kina i losy bohaterów filmowych. Warto po nią sięgnąć, by wzbogacić swój pogląd na temat starego kina, które w dzisiejszych czasach może być niezwykłą odskocznią i ogromną wartością w otaczającej nas kulturze popularnej.
 
Publikacja ukazała w formie e-booka i została opracowana przez zespół redakcyjny portalu OldCamera.pl, w skład którego wchodzą: Agnieszka Czarkowska-Krupa, Paula Apanowicz, Anna Barańska i Kinga Redlińska. Autorki są z wykształcenia i z pasji miłośniczkami kina, co oddaje ducha stworzonej przez nie publikacji. Dla wszystkich, którzy kochają kino, gorąco polecam!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz