Psychologia na co dzień

Zapraszam do zapoznania się z serią "Psychologia na co dzień" , skierowanej do szerokiego grona odbiorców. W przedstawionych książkach znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące życia codziennego, relacji w związku, relacji międzyludzkich, problemów rodzinnych. 
 
Publikacja "Mężczyzna od podszewki. Wszystko, co wiesz i czego nie chcesz wiedzieć o sobie"  porusza wszelkie aspekty bycia mężczyzną we współczesnym świecie. Znajdziecie tam informacje o męskiej psychice, seksualności, relacji w związku, roli pełnionej w rodzinie, ojcostwie i wielu innych zagadnieniach dotyczących męskich spraw. Niezwykle interesująca lektura, szczególnie dla Pań. A dla Panów lektura obowiązkowa.
 
"Kiedyś łatwiej było zrozumieć, co to znaczy "być mężczyzną". Teraz to nie jest takie proste. Płacz niesie przecież ulgę, i chłopiec powinien zostać za ten płacz nagrodzony. A dorosły, kiedy jest mu źle, powinien umieć dopuścić to do świadomości. Kiedy nie daje rady, powinien powiedzieć, że nie daje rady. Kiedy więcej nie może,  powinien przyznać, że więcej nie może. (...)"
 
Druga pozycja zatytułowana "Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne"  porusza tematykę więzi jakie łączą człowieka z matką. Ta silna i czasem trudna relacja ma wpływ na nasze życie niezależnie kim jesteśmy, jaką wiedzę i wykształcenie posiadamy oraz skąd pochodzimy. Nikt nas nie uczy rodzicielstwa, wzory zbieramy z własnych doświadczeń, czasem te więzi układają się pomyślnie, a czasem szukamy pomocy. Ta książka w prosty i ciekawy sposób odpowiada nam na wiele pytań dotyczących rozterek macierzyństwa. 
 
"Była: zarozumiała, kontrolująca, natrętna, podejrzliwa, mściwa, bardzo uparta i niebywale ograniczona (ale inteligentna - nawet ja to mogłem dostrzec). Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek, choć raz, okazała mi jakieś cieplejsze uczucia. Ani razu nie byłem z niej dumny i nie odczuwałem zadowolenia z tego powodu, że jest moją matką. (...) Ci koledzy, którzy mieli kochające, łagodne i wspierające matki - jakże ja im zazdrościłem. I jakie to dziwne, że dzisiaj nie są związani ze swoimi matkami, nie dzwonią do nich, nie odwiedzają, nie przywołują ich w swoich snach i prawie w ogóle o nich nie myślą. Podczas gdy ja łapię się na myśleniu o niej wielokrotnie w ciągu dnia i nawet teraz, dziesięć lat po jej śmierci, często odruchowo sięgam po telefon, aby do niej zadzwonić."
 
Ostatnia publikacja pt. "Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach" porusza trudny temat przemocy emocjonalnej. Słowa mają ogromną moc i niestety również niszczycielską. Słowami można zadać straszną krzywdę, można niezauważalnie dla innych skrzywdzić drugą osobę każdego dnia. 
 
"Zjawisko słownej agresji jest w pewnym sensie częścią naszej kultury. Dominacja, wymuszanie uległości, umniejszanie cudzych osiągnięć i zawyżanie własnych, dławienie oporu, manipulacja, krytyka, stosowanie nacisku i zastraszanie to akceptowane przez wielu reguły gry."

Ta forma przemocy nie zostawia śladów na ciele, ale pozostawia trwałe blizny w psychice. Jest rozpoznać przejawy przemocy emocjonalnej, jak się  przed nią bronić, jak sobie pomóc, gdy dotknęła nas taka sytuacja. Te i wiele innych kwestii zawiera ten poradnik. Zapraszam do lektury. Książki są dostępne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Filii w Będzinie.

Komentarze