Niezbędnik dla rodziców współczesnych nastolatków

Przedstawiam Państwu publikację "iGen. Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe - i zupełnie nieprzystosowane do dorosłości" autorstwa Jean M. Twenge. Książka jest skierowana głównie do rodziców współczesnych nastolatków. Stanowi ona swoiste kompendium wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej i społecznej pokolenia "cyfrowych tubylców". Odpowiada ona na pytania: jak wychować dziecko do życia w świecie, którego nie znamy? jakie skutki na rozwój i funkcjonowanie dzieci i młodzieży będzie miał wpływ internetu? Bo to, że będzie miał to jest oczywiste. 
 
"Urodzeni po 1995 roku, dorastali z telefonem komórkowym, mieli konto na Instagramie, zanim poszli do liceum i nie pamiętają czasów sprzed internetu. (...) Całkowita dominacja smartfonów odbija się na każdej sferze życia nastolatków z iGenu, od interakcji społecznych po zdrowie psychiczne." 
 
Książka przestawia nam pokolenie "iGeneracji", czyli osób urodzonych po 1995 roku. Poznajemy ich świat, w którym niemalże już od początku była wirtualna rzeczywistość. To naprawdę wyjątkowa generacja młodych ludzi. Pokolenie współczesnych rodziców oraz dziadków żyło w świecie dość przewidywalnym. Człowiek się kształcił, zdobywał zawód, który często wykonywał przez większość życia, zawierał znajomości, często wieloletnie przyjaźnie, zakładał rodzinę, osiedlał się w konkretnym miejscu, gdzie mieszkał często do końca życia. Świat w jaki wchodzą nasze dzieci już tak nie wygląda. Żyjemy w płynnej rzeczywistości, podlegającej nieustannym zmianom. 
 
"W internecie iGen wygląda na wyjątkowo szczęśliwe pokolenie - stroją miny na Snapchacie i uśmiechają się do zdjęć na Instagramie. Ale wystarczy pokopać głębiej i okazuje się, że rzeczywistość nie daje powodów do zadowolenia. iGen jest na krawędzi najpoważniejszego od dziesięcioleci kryzysu zdrowia psychicznego."
 
Sam rok 2020 był dla nas lekcją, że niczego człowiek nie może być pewnym. Na wielu z nas ta sytuacja odbiła się również na zdrowiu psychicznym. Wszystko zmienia się nieustannie, rozwój technologiczny przyśpiesza z roku na rok. Świat, który czeka nasze dzieci to ustawiczna zmiana. To jest jedna z przyczyn odroczonej dorosłości, gdzie już dziś obserwujemy, że młodzi ludzie coraz później opuszczają rodzinny dom. 
 
"Dorastają powoli, wychowani w taki sposób, by cenić bezpieczeństwo, przerażają ich implikacje nierówności ekonomicznych, co więcej - dojrzewają w czasach, gdy główną formą aktywności społecznej jest gapienie się w mały prostokątny ekran, gdzie można zostać polubionym lub odrzuconym. Urządzenia, które trzymają w dłoniach, wydłużyły im dzieciństwo i odizolowały ich od prawdziwych kontaktów między ludźmi. W wyniku tego jest to fizycznie najbezpieczniejsze pokolenie w historii, ale też najbardziej wrażliwe psychicznie."
 
Dla rodziców ważne jest zrozumienie tych zmian i mechanizmów rządzących współczesnym światem, by pomóc i wesprzeć własne dzieci w trudach dorastania. By móc świadomie towarzyszyć im na co dzień, bo wkraczają na nieznany ląd, jakim jest dorosłe życie.
 
"My wszyscy, zarówno nastolatki, jak i dorośli, możemy popracować nad tym, żeby odłożyć telefon, kiedy spędzamy z kimś czas osobiście."

Komentarze