Jak zrozumieć otaczajacy nas świat?

Dobiegający końca rok 2020 dla wielu z nas był przełomowy, był zaskakujący, nieprzewidywalny, trudny a nawet wręcz dramatyczny. Pandemia zmieniła wszystko.  Wpłynęła na każdą przestrzeń i dziedzinę życia i uzmysłowiła nam, że nie ma życiu nic pewnego, poza zmianą. Zmianą, na którą nikt nie ma wpływu, która wywołuje strach, stres i opór. Dlatego też postanowiłam sięgnąć do publikacji prof. Zygmunta Baumana, wydanej już niemalże dekadę temu, a jednak dzisiaj wyjątkowo aktualnej. Zygmunt Bauman - światowej sławy socjolog, filozof, eseista, był jednym z największych autorytetów w dziedzinie wiedzy o społeczeństwie.Twórczość Zygmunta Baumana nie zalicza się do łatwej literatury, jednak tę pozycję polecam każdemu, kto chce zrozumieć otaczający nas świat. 

W książce "44 listy ze świata płynnej nowoczesności" w przystępny i uporządkowany sposób autor prowadzi nas po bezdrożach współczesnego świata. Dotyka spraw etycznych, ekologicznych, edukacyjnych, społecznych, psychologicznych, zdrowotnych. Pisze do nas, czytelników, 44 listy ukazując nam świat w wielu wymiarach. Ostrzega, wyjaśnia, daje wskazówki. 

Swoje rozważania rozpoczyna od poczucia samotności. Jak pokazują badania socjologów samotność w tłumie ludzi jest dzisiaj powszechnym zjawiskiem. 

"(...) dookoła są miliony ludzi, którzy czują się samotni, nienawidzą swojej samotności i boleśnie ją przeżywają. (...) Domy świecące pustkami przez cały dzień, odbiorniki telewizyjne w każdym pokoju zamiast wieczorów przy kominku i rodzinnych obiadów.."

Swoją uwagę autor skupia również na rodzinie, na braku porozumienia między pokoleniami oraz na komunikacji międzyludzkiej. Różnice w postrzeganiu świata młodych ludzi stały się dzisiaj wieloaspektowe, w przeciwieństwie do starszego pokolenia. Wpłynął na to w bardzo zdecydowany sposób świat mediów. Wirtualne życie, wirtualne przyjaźnie, randki, seks stał się normą społeczną. Również nasze postrzeganie prywatności uległo przewartościowaniu. Wszystko jest na pokaz. 

"Obecny kryzys prywatności wydaje się (...) nierozdzielnie związany ze słabnięciem, dezintegracją i rozkładem wszelkich więzi międzyludzkich."

W epoce płynnej nowoczesności wychowanie dzieci stanęło przed nowymi wymaganiami. Zmienia się też sytuacja kobiet w sferze społecznej. To jak kształtuje się obecnie moda, na jakie zapadamy choroby, w jakim kierunku zmierza edukacja, jaka jest kondycja psychiczna społeczeństwa, to wszystko Zygmunt Bauman poddaje analizie. Świat pogrążony jest w ciągłym ruchu, wszystko nieustannie się zmienia, a my uczestniczymy w tej niekończącej się podróży. Warto obrać dobry kurs na tych niepewnych wodach, po których przyszło nam się przemieszczać.



Komentarze